נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ורעייתו נחמה, קיימו היום (רביעי) בבית הנשיא, זו הפעם השנייה, את טקס הענקת תעודות ההוקרה על תרומה לטוהר המידות במוסדות הציבור בישראל. השנה הוענקו התעודות לניצב משנה אפרים ארליך – על פועלו נגד פגיעה בטוהר המידות במשטרה שהובילו לבדק בית ותיקון ליקויים בהתנהלות משטרת ישראל ולשלומית בוסקילה עובדת במרכז לבריאות הנפש בטירת הכרמל שדיווחה על מעשים חמורים של אנשי צוות כלפי מטופלים במרכז בו הועסקה. בעקבות הדיווח נחשפה פרשת התעללות במטופלים חסרי ישע ומוצה הדין עם האשמים.

שרת המשפטים איילת שקד, נשיא המדינה ראובן ריבלין ,ומבקר המדינה יוסף שפירא טקס הענקת תעודות ההוקרה על תרומה לטוהר המידות
שרת המשפטים איילת שקד, נשיא המדינה ראובן ריבלין ,ומבקר המדינה יוסף שפירא, עם מקבלי הפרס אפרים ארליך ושלומית בוסקילה. צלום: מארק ניימן/ לע"מ 

 

במהלך הטקס אמר נשיא המדינה: "התכנסנו היום במצוות המחוקק ליישם את החוק לעידוד טוהר המידות בשירות הציבור. עד השנה שעברה החוק היה בגדר אות מתה בספר החוקים, אך החל משנה שעברה אנחנו מקפידים על יישומו ברוחו וכלשונו. ההתכנסות כאן אינה רק חובה חוקית. היא גם זכות. זכות להוקיר את מי שהחליטו לחיות על פי צו מצפונם ולקיים את הדיבר האחד עשר, הדיבר שלא נכתב במפורש, אך הוא מתנוסס כדגל גבוה מעל חבריו: לא תשתוק! לא תשתוק מול עוול, מול גזל ומול אי צדק."

נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס הענקת תעודת על טוהר המידות. צילום: מארק ניימן/ לע"מ
נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס הענקת תעודת על טוהר המידות. צילום: מארק ניימן/ לע"מ

עוד אמר הנשיא: "עמוד התווך שעליו בנויים מוסדות הציבור והשלטון הוא: אמון הציבור, ואמון זה נשען על טוהר המידות של עובדי הציבור ושל שומרי הסף, ודאגתם לאינטרס הציבורי ולציבור שהם שלוחיו. מי שהוריו המבוגרים, שוהים בבית אבות, רוצה להאמין שעובדי בית האבות פועלים לטובת ההורים המבוגרים שלו ולא פוגעים בהם, ושמנהליהם עומדים על המשמר ולא עומדים מנגד. מי שמגיש תכניות בנייה לעירייה רוצה להאמין שאין צורך במתת, בשוחד, בבקשיש לפקיד או לאיש ציבור כדי לזכות לאישורם. מי שניגש לתחנת המשטרה להתלונן חייב לדעת שהחוקרים עושים את מלאכתם נאמנה, ובלבם חקוק הפסוק 'צדק צדק תרדוף'."

 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה: "חושפי שחיתויות הם נשמת אפו של המאבק לשמירת אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל. אתן את כל הגיבוי הדרוש כדי לאפשר לאמת שלהם להישמע. ניקיון יסודי אינו יכול להגיע על ידי טאטוא מתחת לשטיח, ערכי שקיפות וטוהר המידות מהווים חלק בלתי נפרד מקיומו של משטר דמוקרטי בריא, חזק ותקין". "בתקופתי האחרונה אני מוצאת עצמי נאלצת להזכיר שתי עובדות בסיסיות: ראשית, לכל אדם, גם אם הוא נבחר ציבור, ויהיה זה גם הבכיר ביותר, עומדת חזקת החפות – עד שיוכח אחרת", הוסיפה השרה. "שנית, ראשי אכיפת החוק במשרדי הם אנשים ישרים כמו סרגל, שרק האמת והראיות הם נר לרגליהם".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20