מה לא נאמר על הכדורגל הישראלי? הספורט שמוציא מאיתנו אימפולסיביות, אגרסיות, אלימות וקללות.

שופט מתנדב שולף כרטיס ירוק, בו נעשה שימוש בשער שוויון כדי לתגמל התנהגות ספורטיבית והוגנת. צילום: עדי פרץ

 

בדיוק בגלל כל הסיבות הללו הוקם ארגון 'שער שוויון', ששם לו למטרה לבנות חברה טובה יותר באמצעות משחק כדורגל, וכבר הספיק לארח את הנסיך וויליאם, את הנשיא ריבלין, ואפילו את שר החינוך נפתלי בנט.

בבסיס הרעיון, שילוב בין מרכזי למידה לאימוני כדורגל עבור ילדי הפריפריה, כאשר האחד לא יכול להתקיים ללא האחר – וכל זאת לצד סדר מופתי וחוקים ברורים.

בכדורגל הזה, לקבוצה שקיללה קבוצה אחרת אין שום סיכוי לזכות בגביע. אחת הדוגמאות הבולטות היא הזכייה ב"גביע ההוגנות" – קבוצה שהשקיעה לאורך השנה, ולא שיפרה את ביצועי המשחק שלה, אולם שיפרה את כישוריה החברתיים והלימודיים – תזכה בגביע.

"שער שוויון' ביגר אותי בצורה מטורפת, לימד אותי לקחת אחריות ומה שהכי חשוב האמינו בי. כל הזמן האמינו בי. לפני כן, לא האמנתי בעצמי כמו שאני מאמין בעצמי היום", העיד עומר וקנין, תלמיד כתה י' מעכו שבתחילת השנה הושעה מהקבוצה ובסופה, קיבל תעודת הצטיינות על התהליך שעבר ונבחר מתוך אלפי חניכים, לצאת לקורס מאמנים. "אני היום מאמן בבית ספר, אחראי על שלושים וחמישה תלמידים וסגירת המעגל הכי גדולה בשבילי זה שחזרתי לאמן בקבוצה של בית הספר שלי שזה מבחינתי מטורף".

ארגון 'שער שוויון' נוסד על ידי לירן ג'רסי, המשמש היום כמנכ"ל הארגון, שחיפש דרך יצירתית להוציא ילדים מהרחוב ולייצר עבורם מסגרות לימודיות בשכונת מגוריהם.

מעיין וילצ'יק

מעיין וילצ'יק