בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (ה') על מוחמד אחמד עזאם, ערבי-ישראלי בן 24 מכפר מנדא, שנתיים וארבעה חודשי מאסר בפועל ושנה מאסר על תנאי, לאחר שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות של מגע עם סוכן חוץ וניסיון לחברות בארגון טרור.

מוחמד אחמד עזאם (24). צילום: תקשורת שב"כ

 

המטרה: לשחרר את ירושלים ומסגד אלאקצא מידי ישראל

מעובדות כתב האישום עולה כי משנת 2015 החל עזאם לגלות עניין הולך וגובר בארגון דאעש ופעילותו, פיתח הזדהות אידאולוגית עם פעולות הארגון, עם ערכיו ומטרותיו, ובסוף שנת 2016 החליט להצטרף כחבר פעיל בארגון הטרור, זאת מתוך הזדהותו האידיאולוגית עם הארגון ומתוך מטרה לעזור לאנשיו להילחם במדינת ישראל ולשחרר מידיה את ירושלים ואת מסגד אלאקצא. בשלב מסוים בשנת 2017, הוא אף ניסה להצטרף לארגון בחצי האי סיני שבמצרים.

בית המשפט ציין כי "בהתחשב באופיין של עבירות והסיכון המשמעותי לביטחון המדינה הקיים בהצטרפות אזרחי ותושבי ישראל לארגוני טרור בחו"ל, לטעמי יש צורך במקרה זה בהרתעת הרבים מפני ביצוע עבירות מסוג העבירות שביצע הנאשם ויש סיכוי ממש שהחמרה בעונשו של הנאשם תביא להרתעת הרבים".

ביצע הכנות ממשיות לקראת יציאת לשירות הלחימה. ארגון הטרור דאעש. ארכיון

 

עזאם, יליד 1993, נעצר כבר בתחילת יוני 2017 בפעילות של השב"כ והמשטרה. חקירת גורמי הביטחון העלתה כי תומך ברעיון המדינה האסלאמית, צרך חומרי תעמולה של הארגון ברשת, ובחודשים האחרונים לפני מעצרו אף ביצע הכנות ממשיות לקראת יציאה לזירות הלחימה במטרה להצטרף ללחימה בשורות הארגון. עוד העלתה החקירה, כי עזאם עמד בקשר ברשת האינטרנט עם מספר לוחמי הארגון ובין היתר הסתייע בהם במסגרת הכנותיו ליציאה לזירת לחימה.

בשירותי הביטחון הסבירו כי בתקופה זו מצוי דאעש בנסיגה ואף במצוקה במרבית זירות הלחימה. המציאות בשטח עומדת בסתירה מוחלטת לתמונה החיובית כביכול שמנסה הארגון לשקף, בעיקר באמצעות הרשת, למועמדים פוטנציאלים להצטרפות לשורותיו.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי