קראתי את טורי הדעה של העיתונים המובילים בישראל שסיקרו את נאום נתניהו אמש בכפר המכבייה. כשמם כן הם – טורים שמביעים דעה אחת, ברורה, נגד ראש הממשלה.

נכחתי באירוע חנוכה של הליכוד ושמעתי קשב רב לנאום נתניהו. לא שמעתי שם דברי הסתה, כפי שטען אחד הפרשנים, אלא הסבר מנומק מדוע נחוץ חוק ההמלצות. גם אחרי שראש הממשלה החריג את עצמו מהחוק, עדיין יש קולות שמבקשים לטעון שמדובר בחוק פרסונלי.

אף אחד לא מתייחס לעובדות שהציג נתניהו – 60% מהמלצות המשטרה מושלכות לפח, כלומר לא הופכות לכתבי אישום, אבל כשהן מודלפות לתקשורת הן גורמות נזק עצום לנחקר ולזכות החפות העומדת לו. הרי אף אחד לא באמת יפרסם שתיק נסגר מחוסר ראיות או אשמה, נכון? אבל המלצה להגיש כתב אישום – זאת תמיד תהיה כותרת עסיסית לעיתון.

רה"מ נתניהו בעצרת הליכוד לחג החנוכה. צילום: פלאש 90
רה"מ נתניהו בעצרת הליכוד לחג החנוכה. צילום: פלאש 90

עוד באתר ערוץ 20 >>

כולם עוסקים בנאום נתניהו, בו בזמן שקציני משטרה שוב מתראיינים בעילום שם לעיתונאים וטוענים:" נתניהו יודע מה יש בתיק, פרשת המתנות תהפוך לשוחד".

שוב הדלפות מכוונות של קצינים בכירים, שהחליטו שמעכשיו ההמלצות שלהם יימסרו לתקשורת ולא לפרקליטות. אלה הם אותם מפקדים לובשי מדים ומשרתי ציבור שהחליטו לזמן את יו"ר הקואליציה ביטן לחקירה ממושכת יום לפני ההצבעות הגורליות על חוק ההמלצות.

אלה גם אותם מפקדים שהדליפו לידיעות אחרונות שיש בכוונתם לסיים את חקירת נתניהו המורכבת עוד לפני שחוק ההמלצות יאושר בכנסת כדי שיוכלו לפרסם את המלצתם לתקשורת, ובקיצור – כשלובשי מדים מתערבים ברגל גסה בתהליכים של הרשות המחוקקת – זה מה שצריך להטריד אותנו יותר מכל דבר אחר, אבל כשראש הממשלה מדבר על כך כולם מתנפלים באופן אוטומטי ופבלובי. במקום לטעון שהמלך (המשטרה במקרה הזה) הוא עירום, מפנים את חיצי הביקורת לילד שמעז לומר את האמת.

הייתי שמח לשמוע בתקשורת גם ביקורת על המשטרה אבל כנראה זה לא יקרה. גם כי עיתונאי נוטה ללטף את מקור המידע שלו וגם כי יותר נוח להתנגח בנתניהו תוך התעלמות מהתוכן, הרי מה הוא באמת חשוב?

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20