ספר ביכורים שכתבה המאיירת מריה גיבנר, "שלג במתנה", יצא לאור ביוזמת תוכנית ספריית פיג'מה ומחולק בימים אלה לתלמידי כיתות א' ברחבי הארץ, המשתתפים בתוכנית.  הספר מספר על געגועים לזיכרונות הילדות ועל הדרכים בהן עוברים זיכרונות אלו לדור ההמשך, אשר נולד וגדל בארץ. הספר, בהוצאת ידיעות ספרים, מלווה באיורים מרהיבים של אלונה מילגרם.

מחברת הספר מריה, שעלתה מרוסיה בגיל 15, משתפת בספר זה בכמיהתה האישית לשלג אשר היה חלק מנוף מולדתה, ובקושי להעביר לילדיה אשר נולדו וגדלו בארץ, את תחושת מגע השלג וריחו. קושי זה משותף להורים מהגרים, אשר עלו לישראל ורוצים לשתף את ילדיהם בזיכרונותיהם מארץ מולדתם, אך מתקשים להעביר תחושה של משהו שלא קיים בארץ.

גיבורת הספר, אליסיה, רוצה להפתיע את אמה ליום הולדתה ולהביא לה את הדבר אליו היא הכי מתגעגעת, שלג. לאורך הספר היא מספרת כיצד אמה מנסה להעביר לה ולאחיה  באמצעות החושים השונים את תחושת השלג, מגעו וריחו. בסוף הסיפור, אליסיה מוצאת פתרון מקסים ויצירתי שיאפשר לאמה ליהנות מהשלג, למרות היעדרו.

 

מריה גיבנר, היא מאיירת עצמאית של ספרים, אנימציה, משחקי מולטימדיה, תפאורה להצגות וכו'. בוגרת לימודי אדריכלות במכון הטכנולוגי חולון, וספר זה הינו ספר הביכורים שלה.

תכנית ספריית פיג'מה, מיסודה של קרן גרינספון ישראל, פועלת בשיתוף פעולה עם משרד החינוך. התוכנית שואפת להנחיל לילדים אהבה לספרים ומעודדת קריאה משותפת ושיח בנושאי ערכים ומורשת יהודית-ישראלית בחיק המשפחה ובמסגרת החינוכית. במסגרת התוכנית, מאות אלפי ילדים ברחבי הארץ מגיל גן עד כיתה ב', מקבלים 8 ספרים בשנה (בגן) ו-4 ספרים בשנה (כיתות א'-ב'), באמצעות המסגרת החינוכית. הגננת/המורה מציגה את ספר החודש לילדים, ולאחר פעילות המתקיימת בכיתה מקבל כל ילד עותק אישי, שי לספריית המשפחה. הספר כולל הצעות לפעילויות משותפות של הילדים עם ההורים להעמקת החוויה המשפחתית סביב הספר.

לקריאה נוספת על ספריית פיג'מה לחצו כאן 

מערכת על המדף

מערכת על המדף