הפגנת הנכים חוסמת כביש בקרבת יקום, אוגוסט 2017. צילום: פלאש 90
הפגנת הנכים חוסמת כביש בקרבת יקום, אוגוסט 2017. צילום: פלאש 90

 

המשטרה אישרה לנכים להפגין נגדה במחאה על כך שהיא לא מאשרת להם הפגנות חוקיות – מבולבלים? גם אנחנו.

היום (ה') בשעה 16:00 תיערך הפגנה של נכים מול מפקדת מרחב חוף של משטרת ישראל במחאה על המדיניות של סתימת פיות, שיקולים פוליטיים ומניעים זרים שמונעים את אישורן החוקי של הפגנות נכים. עמותת אחוה הגישה בקשה למספר הפגנות בחיפה שלא אושרו על ידי ניצב עמוס יעקב מפקד מרחב חוף. כצעד מחאה נגד המשטרה הגישה העמותה בקשה להפגין נגד המשטרה ברחבה שמול תחנת משטרת חיפה ומרחב חוף. ניצב עמוס יעקב, מפקד מרחב חוף אישור את ההפגנה נגד המשטרה שלא מאשרת הפגנות חוקיות.

אבי עובדיה מנכ"ל עמותת אחוה : "השר לביטחון פנים גלעד ארדן, המפכ"ל רוני אלשייך וניצב מחוז חוף עמוס יעקב מתלוננים על הפגנות לא חוקיות וחסימות כבישים ומבקשים שהנכים יפעלו על פי חוק. אז כשאנחנו מגישים בקשה להפגנה שלושה שבועות מראש מתחילה סחבת וגרירת רגליים שאין לה שום הסבר אפשרי פרט לעובדה שזו המדיניות הלא הרשמית לסתימת פיות וניסיון לדיכוי המחאה. אני מבקש להזכיר שיש לנו משטרה אחת והיא של כולנו והיא צריכה לשמור על ניטרליות והוגנות ולא לפעול משיקולים פוליטיים כאלו ואחרים במטרה לרצות את הפוליטיקאים".

עמותת אחוה הנה ארגון הנכים האקטיביסטי הגדול בחיפה והצפון שתמיד פעלה בהתאם לחוק. גם בהפגנות ואסיפות שעל פי חוק לא נדרש אישור משטרתי בעבורן, הגישה העמותה בקשות לאישורים ופעלה בתיאום מלא עם המשטרה.

"יש כאן סיפור קפקאי קלאסי. מי שפועל על פי חוק נענש ולא מקבל אישורים ואילו מי שלא פועל על פי חוק זוכה לקריצה ואישור לא רשמי מהמשטרה?" שואל עו"ד גיל גולדרייך, חבר הועד המנהל של עמותת אחוה. "אנחנו, שפועלים על פי חוק ולא סוטים ממנו במילימטר, שמרגיעים את הנכים ומבקשים לפעול על פי חוק ובולמים אותם שלא יעשו דברים משוגעים ולא חוקיים, זוכים להתעלמות ואפילו התעמרות של משטרת ישראל. יש כאן ניסיון להפוך את כל מחאת הנכים ללא חוקית ולא לגיטימית באמצעות משטרת ישראל. אנחנו בקשר עם דרגי השטח וגם הם לא מבינים מהי המדיניות האמיתית של המשטרה. אנחנו נמצאים על פי תהום, התסכול הגובר של הנכים דוחף הרבה מהם לדבר על צעדים לא חוקיים ואלימים ואם המשטרה תמשיך במדיניות הזו של סתימת פיות ודיכוי אז זה יתפוצץ לכולנו בפנים".

במקביל להפגנה מתכוננת עמותת אחוה לפעול בדרכים משפטיות שאחת מהן היא עתירה לבג"ץ נגד משטרת ישראל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20