שכונה ישראלית תיטול חלק בבחירות לרשות הפלשתינית, כך פורסם הבוקר ב-YNET. מדובר בשכונת כפר עקב שבירושלים, אשר נמצאת מצדו הערבי של גדר הביטחון. על אף האיסור שהטילה ישראל על קיום בחירות מוניציפליות של הרשות בשכונות ירושלים, כפר עקב רשומה בספר הבוחרים שפרסמה ועדת הבחירות.

הפטריוטים מדברים על מצב התושבית תחת שלטון חמאס בעזה

מדובר בשכונת כפר עקב, שנמצאת מעבר לגדר ההפרדה ולמרות זאת מוגדרת כאחת משכונותיה של ירושלים. תושביה מחזיקים בתעודת זהות כחולה. הם זכאים להצביע בבחירות לעיריית ירושלים ומחויבים בתשלום ארנונה לעירייה. בפועל מדובר בשכונה שכמעט לא מקבלת מהעירייה שירותים מוניציפליים.

יש לציין כי מי שמספקת שירותים מוניציפליים לעקב, המונה כ-20 אלף תושבים אינה עיריית ירושלים. באמצעות שטח קטן השייך לצד הפלשתיני, השתלטה הרשות על העיר ומספקת את השירותים לכלל תושבי הכפר, כשהיא מנצלת את הגדר שהופכת את הכניסה מהצד הישראלי לכמעט בלתי אפשרית.

בצד השני של הגדר. כפר עקב. צילום: פלאש 90
בצד השני של הגדר. כפר עקב. צילום: פלאש 90

השבוע פירסמה ועדת הבחירות את הרשימות שיתמודדו בבחירות. בעקב הגישה טפסים רק רשימת הפת"ח, ולפיכך הבחירות בשכונה הוכרעו מראש.

סמיח אבו רמילה, מספר 2 ברשימה, צוטט ב-ynet כאומר כי הבחירות בשכונה אמורות לשרת גם את האינטרס הישראלי: "עיריית ירושלים לא מגיעה אלינו לספק שירותים, ולכן המועצה הפלסטינית צריכה לספק את השירותים הללו. מדינת ישראל צריכה להודות לנו כי לולא היינו עושים זאת היינו מציפים את בית־המשפט בישראל בתביעות".

מאבק על עתיד הרשות

בעוד כחודש וחצי יתקיימו בחירות מוניציפליות לרשות הפלשתינית, מה שמעורר מתח רב ביהודה ושומרון. על הבכורה מתחרות תנועות פת"ח, בראשה עומד אבו מאזן, וחמאס. באחרונה פורסם סקר דעת קהל של מכון העולם הערבי למחקרים ולפיתוח, צופים ישנו קרב צמוד בין שתי התנועות. הפעם האחרונה בה התקיימו בחירות שכאלו ברשות הייתה ב-2006, אז ניצחה תנועת חמאס.

חמאס הצליח לממש את ניצחונו רק ברצועת עזה, בשל רצונה של ישראל להרחיק את ארגון הטרור המאיים משטחיה. פתח, שגם הוא ארגון טרור, הולבן במסגרת הסכמי אוסלו.

במקביל, ממשיך אבו מאזן לפעול לאיחוד השורות. השבוע פורסם כי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל מגשרת לבקשתו בין שתי התנועות בניסיון לייצר ממשלת אחדות. עד כה, כמו ניסיונות קודמים לפשר בין הצדדים, ללא הצלחה.