מנהיג ארגון הטרור חמאס ויו"ר הלשכה המדינית, ‏חאלד משעל, חשף היום (ש') כי גורמים מתווכים מקיימים שיחות רציניות עם חמאס בנושא עסקת חילופי שבויים עם ישראל. משעל הבהיר כי ‏כל "עסקה או מסירת מידע – רק לאחר שחרור העצורים אותם התחייבה ישראל לשחרר במסגרת עסקת שליט". עוד אמר משעל, "קבענו בסיס ועקרון לכל עסקה לפיה כל עסקה שתצא לפועל מחייבת ריקון של בתי הכלא בישראל מכל האסירים הפלסטינים".

"עסקה - רק לאחר שחרור העצורים". משעל
"עסקה – רק לאחר שחרור העצורים". משעל

 

יו"ר הלשכה המדינית הוסיף כי לצד השיחות, חמאס מנהל גם "מלחמה פסיכולוגית שאינה פחות חשובה ממלחמה אמתית. מי שיתגלה בעל אורך רוח ויחזיק מעמד יותר זמן ינצח בסופו של דבר". מוקדם יותר היום אמר בכיר חמאס פתחי קרעאוי ל'שמס ניוז' כי טורקיה וקטאר פועלות במרץ כדי להוציא לפועל עסקת חילופי שבויים והוסיף כי המגעים הם חדשים.

ב-5 בפברואר דווח כי ישראל הציעה להחליף את אחד משני האזרחים הישראלים המוחזקים בידי חמאס בעזה, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, באחיו של בכיר חמאס העצור בישראל. עוד דווח כי פעיל החמאס הוא העציר הלוקה בנפשו בילאל רזאיינה שנתפס לפני כחודשיים. על פי ההצעה, ההחלפה עם מנגיסטו או א-סייד שלוקים אף הם בנפשם, הייתה אמורה להתקיים ממניע הומניטרי. אולם חמאס דחה את ההצעה בטענה כי הוא רוצה "עסקה שלמה או כלום". בנוסף, אמר מקור בארגון הטרור לרשת ב' כי החמאס יברך על תיווך מצרי בעניין השבת הנעדרים. שלושה ימים לאחר מכן, פורסם בעיתון 'אלג'זירה' כי ארגון הטרור דחה את ההצעה, שהועברה באמצעות מתווכים, כיוון שלא ענתה למינימום דרישותיו.

הישאם א סייד ואברה מנגיסטו. תמונות: באדיבות המשפחות
הישאם א סייד ואברה מנגיסטו. תמונות: באדיבות המשפחות

 

גם בינואר דיווח העיתון הערבי-ישראל 'כל אל-ערב' כי ישראל וחמאס מנסות לרקום עסקת חילופי שבויים חדשה בתיווך קטאר. המידע נמסר מפי מקור בחמאס. במסגרת העסקה, חמאס ישיב לישראל את גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל ואת האזרחים אברהם מנגיסטו לצד שני אזרחים נוספים הנמצאים ברצועה.

על פי הדיווח, חמאס דורש את שחרורם של כ-60 משוחררי עסקת שליט אותם ישראל עצרה מחדש במבצע 'שובו אחים' לאיתור שלושת הנערים. ישראל בתחילה התנגדה, אך התרצתה בהמשך – בתנאי שאלו יגורשו לרצועת עזה או לקטאר, אך לא ליהודה ושומרון. חמאס מצדו, מסרב לתנאי זה.

חמאס דחה את ההצעה. דובר הזרוע הצבאית של חמאס. צילום: פלאש 90
חמאס דחה את ההצעה. דובר הזרוע הצבאית של חמאס. צילום: פלאש 90

 

"נקודת המפתח היא הלחץ על אסירי חמאס בכלא"

לפני כחודש וחצי קיימה השדולה למען החזרת החיילים אורון שאול והדר גולדין, בראשות חברי הכנסת שולי מועלם רפאלי ועמיר פרץ, בכנסת את המפגש השלישי שלה שבמהלכו התנהל דיון עם בכירים לשעבר בצה"ל בנושא סל הכלים והמנופים שיש לממשלת ישראל להפעיל על מנת ללחוץ את חמאס עזה. אביו של סגן הדר גולדין, פרופ׳ שמחה גולדין אמר שם כי "בחודש האחרון קרסו שתי קונספציות מובהקות: הראשונה שלאנשים שלחיי היום-יום בעזה אין שום יכולת להשפיע על החמאס הצבאי. בחודש שעבר הייתה הפגנה של תושבי עזה נגד החמאס, והחמאס הצבאי לא ירה בהם ודאג שטורקיה וקטאר יעבירו סולר וגז כדי להתמודו עם גל הקור. גולדין הוסיף כי "גם הקונספציה שטענה שיש להבדיל בין חמאס המדיני לחמאס הצבאי קרסה לפני שבועיים שיחיא סנואר נבחר לעמוד בראש חמאס עזה".

צור גולדין, אחיו של הדר הי"ד, בראיון ל'לפני כולם', ימים א'-ה' ב-19:00

זהבה שאול, אמו של סמ"ר אורון שאול התייחסה שם לדו"ח מבקר המדינה שפורסם על מבצע 'צוק איתן' ואמרה: "זו שערורייה בעיניי שדו"ח המבקר על מערכת ׳צוק איתן׳ לא עסק בהדר ואורון. הנהגת המדינה צריכה לעשות הכל כדי להחזיר את הדר ואורון מכיוון שבסופו של דבר הורים לא יסכימו לשלוח את ילדיהם לשדה הקרב".

אלוף במיל' נועם תיבון, שנכח באותו דיון, אמר כי "יש סל כלים רחב לעשייה כדי ללחוץ את חמאס ולהחזיר את הדר ואורון הביתה. נקודת המפתח היא הלחץ על אסירי חמאס בכלא הישראלי, מדובר באסירים שיושבים עשרות שנים בכלא על רצח ישראלים. הם, משפחותיהם וחמאס עזה חייבים לדעת שעד שהדר ואורון לא יחזרו, התנאים שלהם יורעו באופן דרמטי. החזרת גופות הוא עניין מוסרי וערכי שלא מבדיל בין דתות".

הדר גולדין הי"ד, אורון שאול הי"ד, ואברה מנגיסטו יבדל"א
הדר גולדין הי"ד, אורון שאול הי"ד, ואברה מנגיסטו יבדל"א
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20