הבוקר נפתח יומו השני והאחרון של כנס ירושלים ה-14 בנושא יהדות, מדינה, כלכלה ומודרנה. בין הנואמים: ראש העיר ירושלים ניר ברקת, גדעון סער, והשרים  יריב לוין, אופיר אקוניס ואורי אריאל.

"המנהיגות הערבית אומרת לי במפורש: 'השמאל לא מייצג אותנו"

ראש העיר ירושלים ניר ברקת, נאם הבוקר בכנס ירושלים ואמר כי "ההקפאה בירושלים תבוטל בזכות עמידתו של ראש הממשלה". עוד אמר ברקת כי "המנהיגות הערבית אומרת לי במפורש: 'השמאל לא מייצג אותנו. הוא רוצה להקים חומה ולהשאיר אותנו מעבר לחומה. אבל אתה אדוני ראש העיר, אכפת לך מאתנו'".

על נסיעת ראש הממשלה נתניהו לוושינגטון ולקראת פגישתו עם טראמפ אמר ברקת: "אני רוצה לחזק את ידי ראש הממשלה בשליחות החשובה שהוא מבצע בארצות הברית. עברנו שמונה שנים מאוד לא פשוטות במדינה בכלל ובירושלים בפרט עם ממשל שהקשה ידיו ויצר לחצים בלתי אפשריים על ראש הממשלה והממשלה'… אין לי ספק שההקפאה בירושלים תבוטל בזכות עמידתו של ראש הממשלה".

לגבי הבטחת הנשיא טרמפ להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים אמר: "השגרירות האמריקאית, אין סמל חשוב מזה, אל לממשל האמריקאי להירתע מאיומים שהם איומי סרק, לחצים וחשש לתפוס עמדה. אין לה אף שגרירות אלא בבירות של השותפים וככה אנחנו מצפים שיקרה, ששגרירות ארה"ב תעבור לירושלים.  על העניין הזה שוחחתי עם השגריר, נכבד אותו בברכה בירושלים הבנויה. הוא תושב העיר ירושלים, 'אכפתניק' בירושלים וביהודה ושומרון ונאחל לו המון בהצלחה".

"ההקפאה בירושלים תבוטל בזכות עמידתו של ראש הממשלה". ראש העיר ירושלים ניר ברקת בכנס ירושלים. צילום: ישראל ברדוגו
"ההקפאה בירושלים תבוטל בזכות עמידתו של ראש הממשלה". ראש העיר ירושלים ניר ברקת בכנס ירושלים. צילום: ישראל ברדוגו

 

לגבי תקופת כהונותו כראש העיר ומורכבות היחסים תושבי העיר הערבים אמר: "הפרקטיקה של ההשקעות במזרח העיר עולה משנה לשנה. תשתיות כבישים, פיתוח כיתות לימודי, אתמול פתחנו קטע של כביש 21 באירוע משותף לתושביה הערבים והיהודים של העיר. כולם מסכימים שהתשתיות שאנו מפתחים רלוונטיות לכולם".

"ההשקעות בפיתוח מנהיגות שכונתית מייצרות כתובת אמתית איתה יכולים להתפתח ולשדרג את איכות החיים.  אנחנו מפתחים את מערכת החינוך, הוספנו 2 בתי ספר חדשים למדעים ומצטיינים ושנה אחר שנה ההשקעות מייצרות תהליך מרתק בקרב תושבי העיר ירושלים. כמות המבקשים אזרחות ישראלית, בקרב תושבי מזרח העיר גדל מאלף ל-15 אלף. הביקוש לבגרות ישראלית עלה מאחוזים בודדים למעלה מ-45 אחוז. 52 אחוז מתושבי מזרח העיר הערבים  רוצים לחיות בעיר מאוחדת, וזה גידול ניכר מלפני 6-7 שנים".

"לצד ההשקעה והמוכנות לטפח את מזרח העיר, אנחנו יודעים להיות טובים עם הטובים ורעים עם הרעים. בשנה וחצי האחרונות פיתחנו מודלים שלא קיימים שום מקום אחר- שיתוף פעולה אזרחי ביטחוני. שת"פ שמדבר על אכיפה משולבת, היכולת להרחיב יום חינוך ארוך בבתי הספר במזרח העיר שלח אותות להורים לשלוח את הילדים לבתי הספר. הבוקר דיבתי עם מפקד המחוז של המשטרה ועל השקט היחסי שהעיר עוברת. שואלים אותנו איך זה יכול להיות שהעיר שלנו נהייתה כל כך שקטה-  התשובה היא להיות טוב עם הטובים ורעים עם הרעים. זה מיצר שותפות עם הערבים. המנהיגות הערבית אומרת לי במפורש: השמאל לא מייצג אותנו. הוא רוצה להקים חומה ולהשאיר אותנו מעבר לחומה. אבל אתה אדוני ראש העיר, אכפת לך מאיתנו. הם רואים שני מודלים, את המודל הערבי הקיצוני נגד מדינת ישראל".

ראש מועצת אפרת: "מיליון הפלסטינים הם בעיה שלנו"

ראש מועצת אפרת וראש דסק החוץ של מועצת יש"ע עודד רביבי דיבר הבוקר (ג') בכנס ואמר כי ממשלת ישראל חייבת להתנזר מפתרונות הסלאמי, לזנוח את תורת השלבים ולמצוא פתרון קבע לסכסוך הישראלי פלסטיני. "מדברים כעת על פתרון של ריבונות ושואלים מה נעשה עם מיליון או שני מיליון הפלסטינאים, יש שיגידו שזו לא הבעיה שלנו, לדעתי היא דווקא כן, אירופה נסגרה, ארה"ב נסגרה, אפילו מדינות ערב נסגרו, אין להם לאן ללכת, המציאות היא שהם כאן ואנחנו כאן, אנחנו חייבים לייצר תכנית הנותנת מענה לכל הצרכים"

ראש מועצת אפרת עודד רביבי בכנס
ראש מועצת אפרת עודד רביבי בכנס

 

רביבי הוסיף ואמר כי יש להימנע מלעסוק כל העת באיומי טרור ובשאלה מה יאמרו האירופים "כאשר משווקים 100 יחידות דיור מקבלים את אותה ביקורת עולמית כמו שמשווקים אלף, אז למה לחטוף 10 גינויים כשאפשר להסתפק באחד? חוקקנו את חוק הגולן, חטפנו נאצות ונשארנו בחיים. איחדנו את מזרח ירושלים והכותל עומד על תילו. איימו עלינו שאם נבנה בהר חומה תבער הארץ, היינו נחושים ובנינו ומסתבר שלא דובים ולא תבערות, המציאות העולמית מתבררת כגמישה.

"יובל שנים לאחר ששבנו לאדמותינו אומר רביבי יש לגבש תכנית אסטרטגית ברורה הכוללת חשיבה מחוץ לקופסה, "תכנית המנצלת הזדמנויות של צרכי שכנינו במזרח התיכון, תכנית הלוקחת בחשבון את חוסר הקונבנציונליות של הנשיא הנבחר, תכנית הנותנת מענה לחברינו וגם לנו, השואלים איך תראה המדינה.
אם אנחנו משוכנעים שהפכנו לעובדה מוגמרת במזרח התיכון, שאויבנו נכנעו לקיומנו, אחרי חמישים שנה צריך לעבור מטקטיקה (שבגדול הצליחה לא רע בכלל) לאסטרטגיה ברורה"

רביבי סיכם ואמר כי הציפייה של הממשל החדש מאיתנו איננה לשמוע חלומות אלא לשמוע תכנית מעשית, "אני נגד אימוץ תורת השלבים. להזכירכם ישנה כבר תכנית שלבים והיא ממש לא מקובלת עלינו. אני בעד קבלת החלטות אמיצות, ארוכות טווח. השיח היום על הפתרון הרצוי ביהודה ושומרון, מתבסס על המציאות שיצרנו בשטח. אם ננהג בחכמה, נבין שיש מגבלה לכוח ויש כללים וחוקים שצריך לכבד.

לו"ז יומו השני של הכנס:

09:30 דברי פתיחה: יעקב (כצלה) כץ

09:40 אבי רואה – ראש מועצה אזורית בנימין ויו"ר מועצת יש"ע

09:50  ראש העיר ירושלים ניר ברקת

10:10-11:30 התיישבות מעבר לקו הירוק – מציאות בלתי הפיכה? – בהשתתפות: ח"כ עומר בר לב (המחנה הציוני), גאל גרינוולד (יו"ר החטיבה להתיישבות), ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), יגאל כהן אורגד (נגיד אוניברסיטת אריאל), רועי שרון (ערוץ 10)

11:30 אלוף במיל׳ יפתח רון טל, יו”ר חברת החשמל: משק האנרגיה בישראל – מביטחון אנרגטי לביטחון לאומי

11:40 ד״ר אמנון אלדר, מנכ”ל רשת אמי”ת: הנוער הדתי והגמרא – האם יש סיכוי לאהבה?

12:00-12:30 שר החינוך ושר הפנים לשעבר גדעון סער – בראיון אחד על אחד עם סיוון רהב מאיר

12:30 גידי לשץ  ראש מחוז ירושלים והשפלה, מכבי שירותי בריאות: מהפכת הבריאות בירושלים

12:40 ראובן צדוק  מנכ״ל האגודה לתרבות הדיור: פעילות האגודה וחזון העתיד

12:50 הרצל בן ארי  מנכ”ל החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי: 50 שנה לאיחוד ירושלים: מבט לעתיד

13:00 שלום קיטל  לשעבר מנכ”ל חדשות ערוץ 2: למה צריך את השידור הציבורי ואיך מבטיחים את העצמאות שלו?

13:10 שר התיירות יריב לוין – השינויים הנדרשים ביחסי הגומלין בין רשויות השלטון

13:20 שר המדע אופיר אקוניס – סופו של רעיון שתי המדינות

15:00 פרופ׳ רוזה אזהרי  נשיאת עזריאלי מכללה להנדסה, ירושלים: השכלה אקדמית במציאות משתנה בישראל

15:10 אלוף (מיל’) עוזי דיין נשיא מועצת הביטחון לישראל ויו”ר מפעל הפיס: ירושלים ערים סביב לה – היבטים ביטחוניים לאומיים

15:20 שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל – אתגרי הציונות

15:40-17:00 החרם הכלכלי והאקדמי על ישראל-צורה חדשה של אנטישמיות? – יעקב חגואל (סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית), רמי לוי (מנכ"ל רמי לוי שיווק השקמה), ענת סרגוסטי (עיתונאית), הרב אברהם קריגר (ראש מכון 'שם עולם'), שמעון ריקלין (פרשן ערוץ 20)

17:15-18:45 דתיים במוקדי השפעה – משפיעים או מושפעים? – דסי בארי (מנהלת האגף לחינוך על יסודי במשרד החינוך), תמר ביטון (ראש מידרשת אמי"ת), פרופ' מרדכי קרמיצר (סגן נשיא למחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה), עו"ד רז ניזרי (המשנה ליועמ"ש), ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), מוטי שקלאר (לשעבר מנכ"ל רשות השידור)

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20