אחרי צרפת, בולגריה והולנד, הגיע תורה של שווייץ להפר את הזכות לחופש דת של המהגרים המוסלמים. בית המשפט האירופאי לזכויות אדם (ה-ECHR) פסק כי תלמידות מוסלמיות מערכת החינוך בשווייץ חייבות להשתתף בשיעורי שחיה המתקיימים בבתי הספר, למרות היותם מעורבים לבנות ובנות.

מסולקות מהחופים בגלל בורקיני
מוסלמית בבוריקיני מסולקת מחוף הים בצרפת

 

הסוגיה הגיעה לבית המשפט כבר ב-2010, לאחר שהורי תלמידות, בנות 7 ו-9, מהגרים מוסלמים המתגוררים בבאזל, סירבו לשלוח את בנותיהן לשיעורי שחיה במסגרת בית הספר בטענה כי השחייה המעורבת נוגדת את אמונתם הדתית.

בבית המשפט טענו ההורים כי עומדת להם הזכות המלאה לחופש דת על פי סעיף 9 של האמנה האירופית לזכויות אדם, אך השופטים דחו פה אחד את התביעה בהסבירם כי טובת הילדות עומדת לנגד עיניהם ופסקו כי "ההורים אינם יכולים לגרום במעשיהם לכך שהבנות לא יקבלו הזדמנות להשתלב בחברה בה הן חיות. עוד הוסיפו השופטים כי "יש להן זכות מלאה לקבל את כל מה שמציעה מערכת החינוך בארצן".

תביעת ההורים נדחתה והם אולצו לשלם קנס בסך 1300 פרנק על הפרת "חובת ההורים" שלהם. חופש דת? לא בבית ספרם.

בדיון חוזר בעקבות ערעור ההורים, פנו הרשויות השוויצריות לבית המשפט בדרישה לשלב את האוכלוסיה המוסלמית באוכלוסיה המקומית, וטענו כי חיוב התלמידות המוסלמיות להשתתף בשיעורי השחיה יביא לכך.

בית המשפט נענה לדרישה הרשויות וקבע כי מעתה יחוייבו כללה ההורים המוסלמים בשווייץ לשלוח את ילדיהם לשיעורי השחייה המעורבים.

יש לציין כי בבתי הספר במדינה קיימת אפשרות לקבלת פטור משיעורי השחיה, אך זאת רק כאשר תגענה הבנות לגיל ההתבגרות ולא קודם לכן, כמו במקרה הנ"ל.

אילוסטרציה: נשים מוסלמיות בחוף הים. צילום: פלאש 90
אילוסטרציה: נשים מוסלמיות בחוף הים. צילום: פלאש 90

 

המתיחות הדתית – בכל רחבי אירופה

צרפת הייתה הראשונה שהחילה ב-2005 חוק האוסר ללבוש כיסוי פנים כדוגמת הבורקה במקומות ציבוריים אך מאז מדינות רבות באירופה מחוקקות חוקים דומים כהתמודדות עם ההקצנה של המוסלמים ששוטפים את אירופה.

גם גרמניה, בה חיים כארבעה מיליון מוסלמים, בוחנת הצעות חוק לאסור על לבישת כיסויי פנים בבתי ספר, אוניברסיטאות ובזמן נהיגה. באיטליה אסר מחוז לומברדיה על לבישת כיסויי פנים מלאים בציבור ובבלגיה אסור ללבוש את כל כיסויי הגוף המלאים בציבור. בלטביה גיבשה הממשלה הצעת חוק שתאסור ללבוש כיסויי פנים במקומות ציבוריים.

לא מזמן הצטרפה גם בולגריה לחקיקה נגד הבורקות. החוק החדש בבולגריה קובע כי לא ניתן ללבוש בגדים שמסתירים את הפנים במשרדים ממשלתיים, בתי ספר, מוסדות תרבות, מקומות בילוי ציבוריים ומתקני ספורט.

החוק בבולגריה קובע כי כיסוי ראש, עיניים, אוזניים או פה במקומות אלה יהיה אפשרי רק מטעמי בריאות, סיבות מקצועיות או כחלק מתלבושת ספורט כלשהי. מי שתעבור על החוק תיקנס בסכום של עד 770 אירו, ובנוסף ישללו מהן זכויות סוציאליות.

גם הפרלמנט בהולנד אישר בנובמבר האחרון איסור חלקי על לבישת כיסוי פנים. משמעות ההחלטה היא שמוסלמיות לא יוכלו להסתובב עם בורקה וניקאב במקומות ציבוריים במדינה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20