החוק החדש להגבלת רעש מבתי תפילה ('חוק המואזין') של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) וח"כ דוד ביטן (הליכוד) עבר היום (א') את אישורה של ועדת השרים לענייני חקיקה וצפוי להגיע להצבעה טרומית כבר ביום רביעי הקרוב, ביום בו רה"מ נתניהו ייפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הצעת החוק המתוקנת לא תפגע בפעילות צופרי השבת בריכוזים החרדיים, מה שצפוי להסיר את התנגדותן של ש"ס ויהדות התורה.

"לא יפעיל אדם מערכת כריזה בבית תפילה המצוי באזור מגורים, בין השעות 23:00 ל-7:00 למחרת". צילום: אורי לנז, פלאש 90
"לא יפעיל אדם מערכת כריזה בבית תפילה המצוי באזור מגורים, בין השעות 23:00 ל-7:00 למחרת". צילום: אורי לנז, פלאש 90

"חופש הדת לא צריך להוות גורם בפגיעה בשנתם של אזרחים", נכתב בדברי ההסבר להצעת התיקון לחוק למניעת מפגעים (מ-1961), לפיה בבתי תפילה יוגבל השימוש במערכות כריזה בשעות הלילה. "מוצע גם כי ביתר שעות היום, לא תופעל מערכת כריזה בבית תפילה אם היא חורגת מהוראות סעיף 2 לחוק הנוגעות לרעש בלתי סביר וכן מהוראות שנקבעו לפי סעיפים 5 ,6 ו-7 לחוק". דין העובר על ההוראות יהיה קנס של 10,000 שקלים ועונשו לא יפחת ממחצית הקנס. כמו כן, החוק מגביל את עצמת הרעש והדציבלים של מערכת הכריזה גם במשך שעות היממה.

"לא יפעיל אדם מערכת כריזה בבית תפילה המצוי באזור מגורים, בין השעות 23:00 ל-7:00 למחרת" קובע הסעיף שמבקשים להוסיף יוגב וביטן. אולם נראה כי בנוסח המוגש ישנה גם פרצה למקרים חריגים, לפיה השר הממונה, בהסכמת שר הפנים, יהיה רשאי לקבוע בצו מקרים בהם יותר השימוש במערכת הכריזה בשעות הנ"ל. נוסח החוק מדגיש כי בהגדרת "בית תפילה" נכללים בית כנסת, כנסייה, מסגד וכל מקום המשמש לפולחן דתי.

יש לציין כי גם אם יאושר החוק בקריאה טרומית, ועדה משותפת של המשרד לביטחון פנים והמשרד להגנת הסביבה תבדוק את סוגיית אכיפת החוק בטרם יקודם הלאה.

הפטריוטים על חוק המואזין (19.12)

"אני לא מתכוון לרכך את חוק המואזין"

במקביל להצעתם של יוגב וביטן, תובא להצבעה בקריאה טרומית גם הצעתו של ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת 'ישראל ביתנו', שהעלתה לראשונה את הצעת החוק בדצמבר 2011. הצעתו של אילטוב מבקשת לאסור את השמעת הכרוזים וצפירת השבת באופן גורף, בכל שעות היממה – הצעה שאליה הביע השר ליצמן (יהדות התורה) התנגדות חריפה בשל הפגיעה בצופרי השבת. "הודעתי לכל סיעות הבית, כולל לאלה שמתנגדים, כולל סיעות מהאופוזיציה שאנחנו מוכנים לבחון את כל הסוגיות, אנחנו לא מחפשים לפגוע בדת, אנחנו מחפשים איכות חיים נורמלית ובריאה לכל תושבי מדינת ישראל", הצהיר אילטוב לקראת הצבעה.

"מחפשים איכות חיים נורמלית ובריאה לכל תושבי מדינת ישראל"". ח"כ רוברט אילטוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"מחפשים איכות חיים נורמלית ובריאה לכל תושבי מדינת ישראל"". ח"כ רוברט אילטוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

אילטוב קרא לחברי הקואליציה לא להפר את המשמעת הקואליציונית בנושא והוסיף כי "לא ייתכן שנפגע בהליכי החקיקה של הקואליציה, החוק על סדר יומה של הכנסת, הודעתי ליו״ר הקואליציה ח״כ דוד ביטן שאני לא מתכוון לחכות ללא סוף. או שנגיע להסכמות בזמן הקרוב עם הקואליציה או שהחוק יעלה".

לדבריו, "החוק עבר בוועדת שרים לענייני חקיקה בשנה שעברה, יש תמיכה קואליציונית, וכמו שאנחנו מתחייבים להצביע בעד חוקים שאיתם אנחנו לא תמיד מסכימים, אנחנו מצפים מהקואליציה להצביע בעד חוק המואזין, המקורי, זה שסיעת ישראל ביתנו מובילה בנחישות מ-2011".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20