שגרירות ארה"ב בתל-אביב. מחודש מאי בירושלים. צילום: מחלקת המדינה

 

עכשיו זה רשמי: מחלקת המדינה האמריקנית הוציאה אתמול הודעה רשמית בה הכריזה על העברת השגרירות האמריקאית בישראל מתל אביב לירושלים כבר בחודש מאי הקרוב, לרגל חגיגות יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל. תחילה תועבר השגרירות האמריקנית לשכונת ארנונה בירושלים, ועד סוף 2019 תעבור למיקום קבע. בהודעה נמסר כי ממשל טראמפ כבר פועל לאיתור המיקום המתאים למשכן הקבע של השגרירות.

לפני פרסום ההודעה הרשמית, דווח ברשת AP כי איל ההון שלדון אדלסון, אשר נחשב לתורם גדול של המפלגה הרפובליקנית, פנה לנשיא טראמפ והציע לו להשתתף במימון העברת השגרירות לירושלים. שני הצדדים סירבו להגיב לדיווח. הסכמה שכזאת מצד האמריקנים, אם הייתה כזו, מסמלת שינוי דרמטי בגישה של הממשל, שכן עד כה דאגו האמריקנים לממן בעצמם את ההוצאות הדיפלומטיות.

הבטיח ומקיים. הנשיא טראמפ. צילום: רויטרס

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה לאמריקנים, ובהודעה של שגרירות ישראל בוושינגטון אמר: "זהו יום גדול לעם ישראל. החלטת הנשיא טראמפ להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים ביום העצמאות הקרוב באה אחרי הצהרתו ההיסטורית להכיר בירושלים כבירת ישראל. החלטה זו תהפוך את יום העצמאות ה-70 לישראל לחגיגה גדולה עוד יותר. תודה לך, הנשיא טראמפ, על מנהיגותך וידידותך".

מעבר בשלבים – איך זה יעבוד?

ברק רביד מחדשות 10 מפרסם כי המועד המדויק למעבר הוא ה-14 במאי, אז תועתק השגרירות למתקן הקונסולרי בשכונת ארנונה, המשמש כיום את המחלקה שעוסקת בהוצאת ויזות ודרכונים. השגריר דיוויד פרידמן יעבור יחד עם צוות מצומצם אל המתקן שמאותו הרגע יהפוך בפועל לשגרירות ארה"ב בישראל. מדובר יהיה במעבר זמני, כאשר בממשל האמריקני עדיין פועלים לאיתור מיקום קבוע לשגרירות.

השגריר פרידמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

עובדי המחלקה הקונסולרית, שימשיכו בתפקידם, קיבלו הודעה רשמית לפיה יהפכו מיום המעבר לעובדי השגרירות האמריקנית. בניין השגרירות בתל אביב יהפוך לשלוחה של השגרירות בירושלים, בית השגריר יישאר בהרצליה. עם הזמן, יעברו חלק מהדיפלומטים האמריקנים שעובדים בתל אביב לשגרירות בירושלים, שתורחב. לאחר שיימצא מיקום הקבע לשגרירות ולאחר סיום תהליך הבנייה – יעברו כל עובדי המתקן בתל אביב אל מבנה הקבע של השגרירות האמריקנית בירושלים.

"ארה"ב חותרת תחת יסודות השלום"

אך לא כולם מרוצים מהמהלך. ראש הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת אמר כי: "העובדה שהממשל האמריקני בחר את יום הנכבה להעברת השגרירות לירושלים מהווה התגרות ברגשותיהם של הערבים והמוסלמים ואנו מגנים זאת בחריפות הרבה ביותר. הממשל האמריקני לא יכול למלא כל תפקיד כנותן חסות לתהליך השלום, ובהחלטה הזו הוא הפך לחלק מהבעיה ואינו יכול להיות חלק מהפתרון". בארגון הטרור חמאס הגדירו את המהלך האמריקני כ-"חומר נפץ".

נשיא טורקיה ארדואן. צילום: רויטרס

 

גם באנקרה זועמים. בהודעה שהוציא משרד החוץ הטורקי, נמסר: "ארה"ב חותרת תחת יסודות השלום. לצערנו לאמריקנים לא אכפת מהקול של הקהילה הבינלאומית. בתגובה להחלטה המדאיגה, טורקיה תמשיך במאמציה, יחד עם רוב הקהילה הבינלאומית, לשמור על זכויותיו של העם הפלסטיני".

פנס הבטיח: "השגרירות תועבר לירושלים עד סוף 2019"

בחודש שעבר, במהלך נאומו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכנסת, הוא הצהיר כי השגרירות תועבר לירושלים עד סוף 2019. "הקשר של העם היהודי לירושלים הוא בן מעל ל-2000 שנה, כאשר אברהם אבינו הגיע להר המוריה", אמר פנס. "אפילו כשגירשו אתכם, תמיד האמנתם שתחזרו לארצכם". על ההכרזה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ המכירה בירושלים כבירת ישראל, בירך הסגן בעברית: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". בהמשך הכריז פנס כי "בשבועות הקרובים הממשל שלנו יכין את התכנית להעביר את השגרירות לירושלים והיא תיפתח לפני סוף השנה הבאה".

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס במהלך נאומו בכנסת. צילום: דוברות הכנסת

 

לפני שבועות אחדים פורסם ב"החדשות" כי מלון הבוטיק "עדן" בשכונת הארנונה בירושלים נסגר, וכי למקום הגיעו אמריקנים שהכניסו למבנה ארגזים עליהם חותמת הקונסוליה האמריקנית. בהמשך התברר כי האמריקנים עורכים שינויי מיקום של הקונסוליות על מנת שיהיו קרובות לשגרירות עצמה.

כבר בסוף שנת 2017 הגיעו נציגים של הממשל כדי לבחון את מלון דיפלומט בירושלים אליו מיועדת השגרירות לעבור. במקום יוקמו חדרים מבוצרים, דרכי מילוט, הוספת יציאות חדשות, חדרים תת קרקעיים, חדרי ביטחון, ביצור המבנה ועוד שינויים מבניים וביטחוניים. כמו כן, דרשו האמריקנים למנוע בנייה גבוהה בקו האווירי הסובב את המבנה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם