האם אנחנו על סף מחאה חברתית חדשה? על רקע גל עליות המחירים הצפוי במשק הישראלי ובהשראת המחאה המתוקשרת מצרפת, יצאו פוליטיקאים, פעילים וארגונים חברתיים שונים בקריאה לציבור להצטרף אליהם ולשחזר את מחאת יוקר המחיה מ-2011.

הודעות המופצות ביממה האחרונה ברשתות החברתיות ובפורומים שונים, קוראות לציבור להגיע להפגנה נגד יוקר המחיה. המארגנים אף מפצירים בציבור להגיע מצוידים באפודים צהובים, בהשראת המחאה בצרפת.

בקבוצה שנפתחה תחת השם "מחאת האפודים הצהובים – יחד נוריד את יוקר המחיה" קוראים לציבור להגיע להפגנה שתתקיים היום (שישי) בשעה 12:00 בצומת עזריאלי בתל-אביב.

"יוצאים להפגין". צילום מסך מדף המחאה

 

מארגני ההפגנה לא מזדהים כארגון או כתנועה פוליטית ומקווים שהציבור ישטוף את רחובות תל אביב בצורה ספונטנית. דוד מזרחי, ממארגני ההפגנה, אמר כי "זה לא מאבק סקטוריאלי, זה מאבק של כולנו". הוא הוסיף: "האפודים הצהובים זה מסר מאוד ברור לממשלה ולחברי הכנסת מימין ומשמאל – עד כאן, נמאס נחנקנו".

עם זאת, באירוע צפויה נוכחות גבוהה של ארגוני שמאל המוכרים ממחאות קודמות, שכבר פועלים על מנת ללבות את המחאה. אמש פעילי ארגון השמאל 'עומדים ביחד', המוכר מהפגנות נגד הממשלה בנושאים שונים, הדביקו מדבקות עם הכיתוב "לא נשלם" בעברית ובערבית על מוצרי מזון במרכולים  וסופרים בתל אביב.

בדף הטוויטר של הארגון נכתב "כולנו הולכים לשלם עכשיו יותר מסי ארנונה, יותר חשבונות מים ויותר כסף על הלחם האחיד המפוקח, בגלל שהממשלה בחרה לאפשר התייקרויות".

 

בתוך כך, התאחדות הסטודנטים הארצית הודיעה על הצטרפותה להפגנה היום בתל אביב וכבר קוראת לגל הפגנות: "הפגנה בודדת לא תעזור, צריך לשנות את השיטה. על כן, כבר במוצ"ש הבא, 22.12, ההתאחדות קוראת לכל הארגונים והאזרחים לקיים הפגנת ענק בתל אביב, בדרישה מהממשלה לבלום מיידית את עליית המחירים", נכתב בהודעת הארגון.

 

 

אלון מליק

אלון מליק