בית המשפט לערעורים בשבדיה קיבל את ערעורו של מחבל תושב הרשות הפלסטינית שהשליך, יחד עם שניים נוספים, בקבוקי תבערה לעבר בית כנסת בעיר גטבורג, והורה שלא לגרשו חזרה, למרות שאינו מחזיק באשרת שהייה.

המשטרה השבדית בזירת ההצתה בבית הכנסת בגטברג. צילום: TT News Agency/Adam Ihse/via REUTERS

 

על המחבל, בן ה-22, נגזרו 15 חודשי מאסר בגין התקיפה והיא שהביאה לשלילת בקשתו לקבלת מקלט מדיני במדינה האירופאית. בהחלטתו למנוע את גירושו שגזר עליו קודמו, קיבל בית המשפט לערערים את טענת עורך הדין של המחבל אשר טען כי גירושו לשטח הרשות הפלסטינית "מסוכן לו כי ישראל עלולה לנקום בו על מעשיו".

את פיגוע התבערה ביצעו שלושת המחבלים בחודש דבצמבר, עם הכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ההחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל. המחבלים היו חלק מקבוצת בת כ-21 רעולי פנים שהשליכו בקבוקי תבערה אל עבר בית הכנסת בו התקיים אירוע של תנועת נוער יהודית. למבנה נגרם נזק קל, אך שריפה פרצה בחניון כתוצאה מהמתקפה האנטישמית. משתתפי האירוע ירדו למרתף עד להגעת כוחות הביטחון.

שגרירנו בשבדיה: "פסק הדין נותן לגיטימציה למעשיו של אנטישמי אלים"

"החלטת בית המשפט השבדי לערעורים לבטל החלטה לגרש פושע פלסטיני שהשליך בקבוק תבערה לעבר בית כנסת קבעה שאם יגורש, הזכויות ההומניטאריות הבסיסיות שלו לא יישמרו. משמעות הדברים שבית המשפט חושש מנקמה של מדינת ישראל", הגיב בזעם שגריר ישראל בשבדיה אילן בן דב. לדבריו, "ישראל היא מדינה דמוקרטית, שמבוססת על שלטון החוק. ולכן אנו מודאגים מאוד מהפסיקה המוטה והפוליטית של בית המשפט. בדברי הסיכום שלו הפגין בית המשפט בורות גסה בנוגע לעצמאות מערכת המשפט הישראלית, שצברה מוניטין בינלאומי ובוודאי היחידה מסוגה במזרח התיכון. פסק הדין גם מתרץ ולפיכך נותן לגיטימציה למעשיו של אנטישמי אלים כביקורת לגיטימית, בכך שציין שהעוינות שלו היא לא נגד יהודים בכללותם אלא בגלל גישתו הנקמנית כלפי ישראל".

יום לפני ההצתה נערכה צעדת מחאה בעיר מאלמו, בה השתתפו מאות אנשים שמחו על ההכרה של הממשל האמריקני בירושלים כבירת ישראל. "הכרזנו על אינתיפאדה ממאלמו. אנחנו רוצים את החירות שלנו בחזרה, ואנו נירה ביהודים", צעקו המשתתפים.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20