שידור ישיר מפלורידה (CNN)

"אירמה" הגיעה לפלורידה: ארבעה בני אדם נהרגו היום (א') כתוצאה הסופה המשתוללת בשעה זו וזורעת הרס רב. בשל רוחות עזות של יותר מ-200 קמ"ש, עשרות אלפי תושבים קיבלו הוראה לעזוב את בתיהם, 130 אלף איש מסוגרים במקלטים ומאות אלפים מצויים בשעה זו ללא חשמל.

בראיון לרשת החדשות NBC אמר מושל פלורידה ריק סקוט כי "הדבר הכי חשוב הוא להתפלל עבורנו". לדבריו, הוא שוחח בטלפון עם הנשיא טראמפ ואמר ש"הנשיא התחייב לתת לנו כל מה שנבקש".

ההוריקן העוצמתי הכה בחופי פלורידה הדרומיים ומשם המשיך צפונה. ברשויות הציבוריות דווחו כי מעל למיליון תושבים מנותקים מחשמל. בעקבות המצב, עיריית מיאמי ביץ' פנתה לתושבים והודיעה כי אין ביכולתה עוד לחלץ לכודים וקראה לכל התושבים להישאר מבוצרים במקומות מוגנים. הרשויות מבקשות מהתושבים בפלורידה קיז לא לצאת בשום מחיר, גם לא כדי לחפש מקלט בטוח יותר אלא להישאר היכן שהם.

אחרי שהבוקר (א') הרוחות הראשונות של ההוריקן העוצמתי, מלוות בממטרים כבדים הורגשו בקי ווסט שבדרום המדינה, הוריקן "אירמה מכה באיים הדרומים של המדינה. קודם לכן הורגשו סופות טורנדו שבישרו על הגעתה של "אירמה" בחופי פלורידה, במה שגרם לניתוק של יותר מ-170 אלף בתים ועסקים מחשמל. מיליונים פונו מבתיהם, הרשויות ממשיכות להפציר במתבצרים לעזוב את בתיהם שכן רבים נשארו בפלורידה וממשיכים בהכנות אחרונות לקראת פגיעת הסופה.

מרכז ההוריקנים הלאומי הכריז הבוקר כי "אירמה" עזבה את קובה ונכנסה למצר פלורידה. מסלולה של הסופה השתנה במעט לכיוון מערב, אך רוחבה של הסופה העצומה הוא מעל 560 קילומטר ולכן סטיות שכאלה לא יצילו את פלורידה, והרס רב צפוי בכל שטחי המדינה. הרוחות במוקד ההוריקן נושבות במהירות של מעל 200 קמ"ש, ועם היכנסו מהאוקיינוס ליבשה בשעות הצהריים, הוא התחזק לדרגה 4.

קו הרקיע במיאמי, פלורידה לפני הגעת הוריקן "אירמה". צילום: רויטרס
קו הרקיע במיאמי, פלורידה לפני הגעת הוריקן "אירמה". צילום: רויטרס

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "זוהי סופה בעלת כוח עוצמתי והרסני, אני מבקש מכל מי שנמצא בדרכה להקשיב לכל הוראות פקידי הממשל". בהמשך צייץ: "אנשי משמר החופים והסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום מוכנים. הנה באה אירמה. שאלוהים יברך את כולם".

 

רבע מאוכלוסיית פלורידה, כ-6 מליון בני אדם, התבקשו להתפנות לקראת הגעת ההוריקן "אירמה". הסופה שגבתה את חייהם של למעלה מ-20 בני אדם באיים הקריביים נעה בדרגה המקסימלית 5. ביום שישי פגעה סופה בקובה שם נותקו קווי חשמל, קרסו עצים ובתים התמלאו במים. עשרות תיירים עזבו בשל כך את המדינה. בהמשך נחלשה לדרגה 3.

מושל פלורידה ריק סקוט האיץ בתושבים לעזוב ואמר כי מדובר ב"סופה קטסטרופלית שלא נראתה מעולם" באזור. רבים מהתושבים נשמעו להוראות ועזבו. אחרים בחרו להישאר ולמגן את בתיהם, אך מתקשים להצטייד במזון בסיסי לאחר שמרבית העסקים באזור נסגרו. לדברי יועצו של הנשיא טראמפ, טום בוסרט, תושבים שלא יתפנו ייאלצו לסתדר בכוחות עצמם במשך 72 שעות עד שהרשויות יוכלו לסייע. נושאת המטוסים "אברהם לינקולן" נערכה כדי להעניק סיוע חירום לנפגעים בפלורידה במידת הצורך.

מדפי המרכולים במיאמי ביץ', פלורידה התרוקנו בשל ההכנות להוריקן "אירמה". צילום: רויטרס
מדפי המרכולים במיאמי ביץ', פלורידה התרוקנו בשל ההכנות להוריקן "אירמה". צילום: רויטרס

"אני מבקש מכל מי שבנתיב הסופה להיות עירני ולהישמע לכל ההמלצות מהרשויות וגורמי אכיפת החוק. דבר אינו חשוב מאשר בטיחות עמנו. אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לסייע בהכנות לאסון, ובבוא העת אנו נשתקם, נחלים וניבנה מחדש יחד, כאמריקנים. סופת ההוריקן אירמה היא בממדים אגדיים, ייתכן שגדולה יותר מכל מה שראינו אי פעם", אמר אמש נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנאום לאומה.

בתוך כך, הוריקן "חוזה" שפגע בקריביים מתקדם במסלול של הוריקן אירמה ודרגתו 4. בחופי מקסיקו הרוגים כתוצאה מהוריקן "קטיה" שמראה סימני היחלשות.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם