אחרי שברצלונה פירקה את ריאל בברנבאו במדריד במפגש הראשון העונה 0-4, תבוסה שגרמה לפיטוריו של המאמן רפא בניטס כעבור כמה שבועות, זידאן הגיע בעיקר כדי לשחק על הכבוד של מדריד.
זידאן הצליח להפתיע את לואיס אנריקה, מאמן ברצלונה. אם במשחק הראשון במדריד בניטס עלה בהרכב הגנתי מאוד וגרם לאוהדי ריאל להתבזות ולפתוח במחאה נגדו – זידאן, בניגוד גמור לבניטס ולהערכות הפרשנים, הגיע כדי לנצח. עם מערך התקפי מאוד, הוא הצליח להביך את ברצלונה. ניהול המשחק שלו היה מהטובים והאמיצים. אחרי שבנזימה כבש שער שוויון, הוא לא היסס להוציא אותו והחילוף גם סידר לו את הניצחון.
אחרי 39 משחקים ללא הפסד, ברצלונה ירדה מקאפ נואו עם הפסד דווקא ליריבה המושבעת בערב שכולו היה ערב הוקרה ליוהאן קרויף, אחד השחקנים והמאמנים הגדולים שהיו בעולם. הטקס היה מרגש ובנו ג׳ורדי ישב ביציע הכבוד לצידם של הנשיאים של שני המועדונים.
אוהדי ריאל. צילום: פלאש 90
אוהדי ריאל. צילום: פלאש 90
ההתחלה מבחינת ברצלונה היתה דומה לציפיות – שליטה טוטאלית במשחק ושער יתרון מנגיחה של הבלם פיקה. אבל הפעם, בניגוד למשחק הקודם, ריאל הגיעה למשחק. הגיעה ועוד איך הגיעה. עם המון נחישות ומוטיבציה לחזור הביתה עם ניצחון. הכל היה נגד ריאל במשחק: היא הגיעה בעיתוי בו ברצלונה בכושר מצוין, משחק חוץ לעיני 100 אלף צופים ורצון של ברצלונה לסגור דאבל העונה במפגשים ולנעול סופית את האליפות. גם השופט היה עם ברצלונה, כאשר פסל שער חוקי של גארת בייל. אבל כל אלה לא עזרו מול ניהול משחק טקטי של זידאן וניצול מצבים. רונאלדו ספג לאחרונה הרבה ביקורת, הוא גם נעלם בלא מעט משחקי סופר קלאסיקו, אבל בשבת הוא הופיע למשחק. לקח לו קצת זמן להיכנס למשחק אבל הוא, בניגוד למסי, הגיע לקאמפ נואו. דווקא אחרי הרחקה של הבלם ראמוס, ריאל לא חזרה לאחור והצליחה להבקיע. רונאלדו עשה את זה 5 דקות לפני הסיום בשער אופייני לו. בכך הוא שלח את זידאן לחגוג את ההישג הגדול ביותר שלו כמאמן, ואת אנריקה לשבור את הראש איך יוצאים מזה, לקראת המשחק החשוב ביותר מול אתלטיקו מדריד ביום שלישי במסגרת רבע גמר ליגת האלופות.
המשחק היה גם עם הרבה מתח, חשש וחרדות מחוץ לאצטדיון. מלבד מאה אלף האוהדים שנהרו אל תוך האצטדיון, נשארו סביב האצטדיון עוד כמה אלפים. כאלה שהגיעו לחפש את מזלם בכרטיס למשחק במחיר שפוי. כמו תמיד היו גם הרבה ישראלים ביניהם. אב שהגיע עם חמישה ילדים הציב לעצמו גבול לרכישת כרטיסים לכולם במחיר של עד 300 יורו לכרטיס. אך עד מהרה הוא התייאש, כאשר ראה שמחיר הכרטיסים למיקום הגרוע ביותר מאחורי השער, עלה לסכום הזוי של 800-1000 יורו, והלך לראות את המשחק בבר צמוד לאצטדיון. נתקלתי גם בזוג צעיר מישראל שהגיע למשחק ללא כרטיס, כאשר מטרת הנסיעה היתה להציע בקאמפ נואו הצעת נישואין. הבחור הצעיר השאיר את האישה לעתיד בבר ויצא לסיבוב חיפוש סביב האצטדיון. גם הוא נבהל מהר מהמחירים ואמר שהוא נוטש חזרה לבר. במחיר הזה של 1600 יורו הוא נותן מקדמה לאולם החתונות. תוך כדי החיפושים והמו״מ הוא העלה הצעה לרכוש כרטיס אחד לעצמו ולהשאיר את החברה בבר לשעתיים. סמוך לשריקה הוא החליט לוותר על התענוג ולחזור לבר. יתכן כי השיקול היה שהמחיר שייאלץ לשלם אחרי המשחק אם ייפרד רק מ-800 יורו ולא מ-1600 יורו עבור שני כרטיסים, אם ישאיר את האישה לעתיד בבר לבד- יהיה יקר הרבה יותר. צודק.
שנים מדברים על הספסרות בברצלונה ועל המחירים הגבוהים שאנשים נאלצים לשלם למשחק. הסתובבתי יממה לפני המשחק בעיר, הגעתי שעה וחצי לפני תחילתו לאצטדיון והקפתי אותו כמה פעמים כדי לראות את התופעה מקרוב. תופעה מאוד מעניינת בלטה בסופר קלאסיקו הזה בנוגע לספסרות. לא מעט ישראלים מגיעים לברצלונה למשחקים הגדולים ומספסרים בכרטיסים. הם עושים זאת בארץ ומגיעים לברצלונה כדי לסיים את הכרטיסים שיש להם בלי חמלה לאוהדים שמגיעים עם ילדים ולכאלה שמתחננים להנחה. הרווחים על כרטיס אחד לספסרים נע בין 400 ל-900 יורו.
אם בשדרה המרכזית בברצלונה שומעים בעיקר ערבית ועברית לפני המשחק, מחוץ למשחק שומעים את כל השפות. אוהדים מכל מקום בגלובוס הגיעו כדי למצוא את מזלם בקרב הספסרים. גם יפנים והרבה צרפתים. אך, בעיקר הערבים הרבים המתגוררים בברצלונה הם שהשתלטו על תחום הספסרות והם עושים זאת בתחכום. הם למדו את השיטה ועושים זאת כאשר טבעת של אנשים ששותפים להליך הספסרות מקיפה את מי שמחזיק בכרטיסים, כדי לא לאפשר לשוטרים הרבים לראות את הספסר בפעולה ולעצור אותו. הערבים נמצאים בכל מקום באצטדיון והשפה המדוברת היא גם ערבית. הרבה ערבים הגיעו למשחק הזה והפעם הם לא קיבלו הנחה במחיר אבל קיבלו עדיפות. את הישראלים הם מזהים ללא קושי, ולמרות שמדובר בביזנס הם לא התלהבו למכור להם כרטיסים. היה מוזר מאוד לראות מקרוב איך הם נתנו עדיפות לאוהדים ממדינות אחרות ורק כאשר נתקלו בתשובה שלילית מחבריהם הערבים הם התייחסו לישראלים, בקרירות כמובן.
מסתבר כי אי אפשר להילחם בתופעת הספסרות. אפילו הבדיקה המקדמית לא מועילה. כאשר שואלים את הספסרים (שקל מאוד לזהות) כמה עולה כרטיס – הם מתגוננים וטוענים שהם לא מוכרים. זו שיטה כדי לדעת אם מדובר ברוכש אמיתי או שוטר סמוי שמהם כולם כאן חוששים.
היריבות הגדולות
היריבות הגדולות
עשרות שוטרים הסתובבו משעות הבוקר סביב האצטדיון ובכל רגע שהיתה התקהלות של אוהדים, הם התקרבו. אולם הספסרים נעלמו או התנהגו כמו אוהדים שרק עומדים בתור לקנות שתייה למשל. בדיוק כמו הסצנה מהסרט צ'רלי וחצי בה מיקו מסתובב ברחובות עם יהודה ברקן ובידו מגש שבצד אחד שלו הימורים ובצידו השני ממתקים למכירה.
היה ערב נפלא לא רק לזידאן אלא גם לספסרים. אחרי המשחק ניתן היה לראות הרבה מהאוהדים הישראלים מאוכזבים. מאוכזבים מההפסד של ברצלונה ומהאופן בו שילמו על הכרטיס. הם טוענים כי הם שנים מגיעים לקנות כרטיסים מספסרים ותמיד הם ממתינים לשריקת הפתיחה ואז המחירים יורדים לסכום שפוי של עד 200 יורו. הפעם הם אומרים כי הספסרים היו קשוחים וגם דקות ספורות לפני המשחק הם נשארו קשוחים במחיר ודרשו 800 יורו למקום גרוע מאחורי השער. כמובן שרבים מהם שילמו.
הישראלים כמו תמיד בולטים בכל מקום. הם קובעים נקודת מפגש לסיום המשחק, ומלון סופיה המפואר הסמוך לאצטדיון הפך למעין תחנת רכבת עבורם. הם באים ברגל ללובי של המלון, מזמינים בירה, נותנים למקומיים להתפזר ואז יושבים ומנתחים את המשחק ומזמינים מונית למלון שלהם. כמו תמיד הם גם מבטיחים לעצמם פעם נוספת שהתענוג הגדול הזה לא שווה את המחיר. הבעיה שרבים מהם אומרים זאת אחרי כל סופר קלאסיקו והם חוזרים לברצלונה וממשיכים לשלם מחירים מופקעים של חודש או אפילו חודשיים שכירות לדירה בישראל.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20