האזרח שנאבק במחבל סמוך לאלון שבות ונפצע מספר כיצד הצליח לגבור עליו. כזכור, בליל שבת ניסה מחבל פלסטיני לדקור אזרח ישראלי תושב אלון שבות סמוך ליקב שליד צומת גוש עציון. מה שלא דווח, הוא שהיהודי נפצע כתוצאה ממאבק עם המחבל והזעיק את כוחות הביטחון. כוח צה"ל שהיה באזור הגיע אחרי זמן ממושך ועצר את המחבל שהועבר לתחקור כוחות הביטחון.

המחבל שלף סכין. ארכיון. צילום: דוברות המשטרה
המחבל שלף סכין. ארכיון. צילום: דוברות המשטרה

 

"בשעה רבע לארבע בבוקר בשבת האחרונה בדרך לתפילה באלון שבות חלפתי על פני המכולה עם המצלמות בצומת גוש עציון. בחוץ עמד חייל ודיבר בפלאפון. נופפתי לו לשלום והוא לא ראה או הגיב. חציתי את הכביש לכיוון החייל וצעקתי לו בקול 'שבת שלום'. הוא המשיך בשיחה והתעלם ממני", סיפר האזרח.

"המשכתי בדרכי לכיוון אלון שבות וכשכבר הייתי קרוב לכניסה ליקב גוש עציון סובבתי את הראש וראיתי דמות שחורה פוסעת לכיווני על הכביש. פניתי אליו בעברית והוא ענה באנגלית. הוא התקרב, ניסיתי לשאול אותו מאיפה הוא ואז ממרחק קצר הוא שלף סכין והסתער שלחתי את יד שמאל להתגונן וביד ימין שלפתי את האקדח, אבל זה היה קרוב מדי ולא הצלחתי לדרוך. נכנסתי לקרב פנים אל פנים איתו ובמהלך המכות הצלחתי להוריד אותו לכביש ולחנוק אותו בצוואר", הוסיף.

"זה שבריר שניה של התלבטות אם לירות במחבל או לא"

"תוך כדי ההאבקות האקדח עף לי הצידה, ודבר ראשון שעשיתי כשאני חונק אותו היה לחפש את האקדח, בלי המשקפיים שעפו ממני תוך כדי המאבק. הוא פתאום אמר 'אוקיי, אוקיי' באנגלית והתגלגל על הרצפה וקם להתרחק ממני. בנס הצלחתי לראות את האקדח. הרמתי אותו ודרכתי אותו. בשלב הזה המחבל התחיל לנוע ימין ושמאלה, וזה שבריר שניה של התלבטות אם לירות או לא", תיאר האזרח.

"אמרתי לו 'ידיים למעלה' באנגלית והוא הרים ידיים וירד על הברכיים. העברתי אקדח לשמאל והתקשרתי לחמ"ל שלנו. בניה ענה ודיווחתי לו בקצרה. הוא ניתק והקפיץ את החבר'ה. טלפון שני היה לחמ"ל אפרת ואיתם שוחחתי בטלפון דקות ארוכות, כשבשלב מסויים היא העבירה אותי לחיילים ואמרתי לחייל אני פה כבר ארבע דקות עם נשק מכוון על המחבל ואתם לא באים, אם אתם לא מגיעים אני יורה בו".

דקות חלפו עד שהאזרח קיבל סיוע מכוחות הביטחון. "ראשון הגיע בניה. אחריו הגיעו בריצה, אחרי 6-7 דקות מאז שהתקשרתי, שני חיילים תפסו פיקוד על המחבל ויכולתי ללכת לחפש את המשקפיים שלצערי נדרסו על ידי אחד הג'יפים. תוך כדי המאבק והחבטות המשקפיים יצרו חתך עמוק באף ומאחרי האוזניים. ורק אחרי שעתיים פתאום קלטתי שהוא הצליח לדקור אותי בגב, דרך מעיל הג'ינס והחולצה – מה שלא הרגשתי בהתחלה בגלל האדרנלין".

"השוטרים והשב"כ תחקרו אותי בש"ג אלון שבות. אז ברוך ה' אני נושם ויחסית הכל בסדר. לדברי קצין הגמר המחבל בן 25 מבית ג'אלא הגיע רגלית מדרום לצומת הגוש ופנה לכיוון אלון שבות והחיילים לא הבחינו בו. מצד אחד זה לא הכי כיף בעולם. מצד שני, אם אני לא הייתי עומד בדרכו ועוצר אותו בגופי, הוא היה יכול לחדור לאלון שבות ולשחוט חס וחלילה איזה משפחה, או להתנפל על מתפלל בדרך מאלון שבות לעוז וגאון או לפגוע בבני נוער שחוזרים מבילוי בירושלים לפנות בוקר וה' ישמור. אז ברוך ה' הוא נתקל בי והיו לי הכוחות לגבור עליו, וזה הצד המשמח", סיכם האזרח שניטרל את המחבל.

האירוע התרחש במהלכו של סוף שבוע קשה שבו נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא ונפצעו ארבעה בני אדם נוספים, סמוך לשער שכם בירושלים.

. הדס מלכא הי"ד
הדס מלכא הי"ד
רפאל חיון

רפאל חיון

מתעסק בכל מה שקשור לבטחון בארץ ובעולם.
רפאל חיון