מדליקים נרות לזכר אורי הי"ד בכיר ציון בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ברחבי הארץ מתקיימות הערב (ש') הפגנות במחאה על רצח הנערה אורי אנסבכר הי"ד באכזריות בידי מחבל פלסטיני בעין יעל סמוך לירושלים ביום חמישי האחרון. אל כיכר רבין בתל אביב התאספו כ-500 איש שהדליקו נרות לזכרה, נשאו נאומים והניפו שלטים עליהם נכתב בין היתר "לחסל את מממני הרצח" עם תמונה של אבו מאזן. המפגינים אף פצחו בשירת "התקווה ו"אני מאמין" בכיכר.

עם חופשי בארצנו? 'התקווה' בכיכר. צילום: בומרנג

 

"הגענו מזיכרון, העמסתי את הרכב בילדים. למען דור העתיד אני פה, בשביל הביטחון שלהם", סיפרה אישה שהגיעה להפגנה בתל אביב. "לפני ארבע שנים הדודים שלי "נהרגו בתאונת דרכים" בכביש 55 בדרך מקרני שומרון לכפר סבא, אני לא מאמינה שזו הייתה תאונה", אמרה. "המקרים מתווספים, עוד יום ועוד יום ואנחנו כל פעם אנחנו חווים מקרה יותר מזעזע מהשני. ואני חוששת מהמקרה הבא, זו הסיבה שטרחנו והגענו לפה".

"חוששת מהמקרה הבא". צילום: בומרנג

ההפגנה בכיכר רבין. צילום: סיון חילאי

 

גם בסמוך לגשר המיתרים ובכיכר ציון בירושלים מאות מפגינים במחאה על הרצח. על חלק מהשלטים אותם מניפים המפגינים נכתב "עונש מוות למחבלים". התנועה בכניסה לעיר נחסמת לסירוגין.

הפגנה בגשר המיתרים בירושלים
מדליקים נרות לזכר אורי הי"ד בכיר ציון בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ההפגנה בכיכר ציון בירושלים. צילום: יוסף מזרחי, TPS

"לא ניתן יותר להרוג, לאנוס ולהילחם בנו תחת צו איסור פרסום"

"הגענו לכאן הערב כי קבלנו צו פרסום! נמאס לנו מצווי איסור הפרסום", אמר משה פייגלין (מפלגת 'זהות') בנאום שנשא בהפגנה בכיכר רבין. "צו איסור הפרסום ניסה להשתיק את הרצח של אורי. לא אשכח איך כאשר טיפלתי בסיפור של נתנאל עראמי הי"ד הבנתי שמדובר בעשרות מקרים כאלו. עשרות מקרי רצח בהם השב"כ הפיץ שמועות שהרצח קרה על רקע פלילי".

"הבנתי שמדובר בעשרות מקרים כאלו". פייגלין בהפגנה בכיכר רבין. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

לדבריו, "'שקט הוא רפש' ואתם במפלגת השלטון חלק מהרפש הזה. אתם מעצימים את רפש הזה. לא ניתן להשתקה ולרפש הזה להימשך. אנו כאן תחת צו פרסום! לא ניתן יותר להרוג, לאנוס ולהילחם בנו תחת צו איסור פרסום".

נרות בכיכר רבין בתל אביב. צילום: אסנת הבר

 

בין המשתתפים בהפגנות ברחבי הארץ, גם הורים שכולים טריים כמו בועז קוקיא, אביו של רון הי"ד שנרצח בבאר שבע, וכך רפי לבנגורד, אביה של קים הי"ד שנרצחה בפיגוע בברקן.

"הטרור משתולל ועל עם ישראל ומדינת ישראל להתעורר ולהלחם בו", כתב בועז קוקיא בפוסט שהעלה לאחר ההפגנה בכיכר רבין בת"א, אליה הגיע עם בנו.

בועז קוקיא ובנו בכיכר רבין. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק

 

הפגנות נוספת מתקיימות בעפולה, רמלה, צומת אריאל, צומת גוש עציון ואף סמוך לשכונת אבו סנינה בחברון, בה מתגורר המחבל החשוד ברצח.

"ארץ, אל תכסי דמה". ההפגנה בצומת אריאל. צילום: איילת שליסל, TPS
ההפגנה ברמלה. צילום: שמואל אופנר
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20