חברת 'רפאל מערכות לחימה מתקדמות' חושפת לראשונה את טיל הספייק החדש – "2 "SPIKE ER דור 5, בתערוכה הביטחונית הבינלאומית MSPO שנפתחת היום (ב') בקילצ'ה, פולין. מדובר בטיל אלקטרו-אופטי, טקטי, מדויק, השייך למשפחת טילי "ספייק" ("גיל"), מהם מכרה 'רפאל' כ-30,000 טילים לכ-30 מדינות ברחבי העולם. ה-SPIKE ER2 הוא בעל טווח שיגור משופר בהשוואה לגרסה הקודמת שלו (SPIKE ER), וניתן לשגרו לטווחים של 10 ק"מ מהקרקע ו-16 ק"מ מהאוויר.

טיל ה-"2 SPIKE ER" – נ"ט אלקטרו-אופטי. צילום: רפאל

 

ה-2 SPIKE ER בעל יכולת חדירות גבוהה למגוון מטרות, זאת באמצעות ראש קרב מתקדם, רב-תכליתי, הניתן לשיגור מכל המשגרים הקיימים של משפחת טילי ה'ספייק'. אחד השיפורים הכלולים ב-2 SPIKE ER הוא גרסה מוסקת בעלת ערוץ תקשורת מבוסס RF (תדר רדיו אלחוטי, בניגוד לסיב אופטי בגרסה הקודמת). ערוץ תקשורת זה, המהווה ערוץ דו-כיווני (שליטה ווידאו) מביא למיקסום היכולת האנרגטית של הטיל, ובכך גם להגדלת טווחי המעוף שלו.

לטיל החדש יש ראש ביות כפול וחדשני, בעל חיישן תרמי ותצוגת יום ברזולוציה גבוהה, המאפשרים איתור מטרות מטווחים גדולים. כמו כן, בטיל החדשני הוטמע עוקב מטרות מיוחד המאפשר היתוך מידע בזמן-אמת, ומהווה יכולת משמעותית לעקיבה אחר מטרות בסביבת לחימה רווית עשן. הטכנולוגיה הנמצאת בראש הביות המתקדם של הטיל, מאפשרת גילוי מטרות מוסוות על ידי מיתוג (swap) בזמן מעוף בין הערוצים – יכולת ייחודית לטילי ה'ספייק' החדשים.

משפחת טילי 'ספייק' מורכבת ממגוון סוגי טילים הניתנים לשיגור מפלטפורמות יבשתיות, מוסקות, ימיות, לטווחים של 0.5 ק"מ-30 ק"מ. למעלה מ-5,000 טילי 'ספייק' כבר שוגרו בניסויים ובשדה הקרב על-ידי לקוחות המערכת, כולל צה"ל.

טילי ה'ספייק' החכמים של 'רפאל' מהווים את קדמת הטכנולוגיה הקיימת היום בעולם, לצד הוכחות מבצעיות בשטח. 'רפאל' מתכוונת להציע את הטיל החדש למספר תוכניות רכש בעולם כחימוש מוסק או רכוב, מתקדם וקטלני, שיאפשר את הגדלת שרידות מערך מסוקי הקרב וכן כחימוש רכוב וימי מדור-5 לטווחים ארוכים.

מעבר לחשיפת התצורה החדשה, בשבוע שעבר הודיעה ממשלת אוסטרליה על בחירת טיל אחר ממשפחת ה'ספייק', ה-SPIKE LR 2, דור-5, כטיל העתידי אשר יותקן על רכבי הבוקסר החדשים של צבא אוסטרליה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון