אחרי שהודעתו של נשיא ארה"ב על נסיגת הכוחות האמריקאים מסוריה עוררה תגובות ברחבי העולם וגם בישראל, האיראנים מגיבים ואומרים כי "ארה"ב לא הייתה צריכה להכנס לאזור מלכתחילה".

מיצג טילים בטהרן. צילום: רויטרס

 

איראן, שהשלימה היום (שבת) תרגיל צבאי גדול באזור דרום המפרץ הפרסי, ניצלה את ההזדמנות על מנת לתקוף את החלטת ארה"ב לסגת מסוריה: "כניסתם של האמריקנים לאזור מלכתחילה הייתה צעד לא הגיוני שהגביר את המתיחות וההסתה נגדנו", נכתב בהודעת משרד החוץ האיראני, שהוסיף כי "בבחינה של העשור האחרון אנו רואים כי כל נוכחות מערבית באזור לא הניבה דבר מלבד מתיחות".

קריקטורה שהופצה ברשתות הערביות בתגובה להודעת טראמפ

 

גם מפקד 'משמרות המהפכה' האיראניות, הגנרל עלי ג'עפרי, הגיב בסיום התרגיל הצבאי: "התמרון הוא המענה שלנו לטענות האויבים", אמר מי שנחשב למפקד העליון של הכוחות באיראן.

ג'עפרי לא שכח לשלוח איום לעבר ישראל וארה"ב: "יכולות ההגנה האיראניות הן כוח מרתיע, ואם האויב יפתח עלינו במתקפה – הוא יקבל עשר מתקפות בחזרה".

מרגיש בטוח בעצמו. מוחמד עלי ג'עפרי מפקד משמרות המהפכה עם הבכיר נוסף במשמרות המהפכה קאסם סולימאני. צילום: ויקיפדיה

 

ג'עפרי הוסיף כי "אנחנו מקווים שאויביה של איראן מבינים את יכולת התגובה המוחצת שלנו יותר מבעבר". בכיר נוסף בצבא האיראני התבטא אף הוא והזהיר את מעצמות המערב מפני ההתערבות באזור: "הכוחות המזוינים של איראן לא יחששו להשתמש ביכולות הלחימה הנדרשות כדי להתמודד עם כל איום שיתעורר".

הדברים מהווים המשך ישיר למלחמת האיומים אחרי שלאחרונה שלח מפקד יחל האוויר האיראני מסר מאיים לפיו טווח הטילים האיראנים עשוי לפגוע בכלי שיט אמריקאים. גם השר יובל שטייניץ שלח מסר מאיים לפיו ישראל "לא תהסס לתקוף היכן שצריך".

בשל נסיגת ארה"ב מסוריה: שר ההגנה התפטר

 

אלון מליק

אלון מליק