סערת חילול השבת סביב רכבת ישראל נמשך. אמש נודע כי מעבר לעבודות שנעשו במהלך השבת בנתיבי איילון חברת נתיבי ישראל ביצעה נסיעת נסיון של רכבת העמק במהלך השבת. קבוצת מטיילים שסיירה באזור קריית חרושת, סמוך לתחנת כפר יהושע של רכבת העמק שצפויה להיפתח בעוד כחודשיים, זיהתה וצילמה קרון ניסוי של רכבת העמק שנוסע בצהרי שבת על המסילה. הצילום הוצג אתמול בחדשות 10.

ביקור ראש הממשלה ושר התחבורה ברכבת ישראל. ארכיון. פלאש 90
נתניהו וכץ ברכבת ישראל. ארכיון. פלאש 90

מחברת "נתיבי ישראל", שאחראית מטעם משרד התחבורה על פרויקט רכבת העמק, נמסר "הקטר הנמצא בתחנה הועבר מיקום, עקב עבודות תשתית לקראת מסירת הפרויקט הענק ל'רכבת ישראל' העבודות אושרו ע"י התמ"ת בסופ"ש עקב נושאים דחופים ובעיקר ענייני בטיחות".

שר התחבורה ישראל כץ נזף הבוקר (א' ) במנכ"ל רכבת ישראל בועז צפריר על שהפעיל צוותי צילום ורחפנים במהלך העבודות על תחנת השלום בתל אביב בשבת. בפעילות זו חרג צפריר מהסיכומים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והמפלגות החרדיות, שקבעו כי במהלך השבת יתבצעו אך ורק עבודות שדחייתן מהווה סיכון חיים, וכי היתר ייעשה בימי חול. לפי גורמים המעורים בפרטים, "צפריר התחייב כי הדבר לא יחזור על עצמו".

כאמור בעקבות חילול השבת נפגשו חברי הכנסת החרדים, ליצמן, דרעי וגפני בצאת השבת והחליטו לדרוש פגישה בהולה עם נתניהו. לפי דיווחים שונים נראה כי ידרשו את פיטורי של שר התחבורה ישראל כץ מתפקידו.

בתום העבודות הערב, ועל רקע הסערה עם המפלגות החרדיות, אמר אתמול (ש') שר התחבורה ישראל כץ: "פעלתי בהתאם לחוק והסטטוס קוו הנהוג בישראל, ולא הסכמתי בשום פנים להורות על ביטול העבודות, למרות לחצים כבדים שהיו מכיוונים שונים בעניין הזה. חשבתי שחוות הדעת המקצועית ועמדת משטרת ישראל היא שצריך לבצע את העבודות בסוף השבוע כדי לא לסכן חיים היא הנכונה וגיביתי אותה".

רכבת העמק, פלאש 90
רכבת העמק, פלאש 90

"מחייב את כל הצדדים להתפשר ולנהוג בהתאם לחוק כדי לאפשר חיים משותפים" אמר שר התחבורה בנוגע למשבר הקואליציוני "אני מצטער על עמדת ראשי המפלגות החרדיות, אני אוהב ומכבד אותם ואת הציבור ששלח אותם, אבל לא היה מקום לדחות את העבודות לאמצע השבוע. אני שמח שבסופו של דבר גם הם השתכנעו והבינו שאין מנוס ותמכו בקיום העבודות".

בתגובה לדבריו, מסר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי טענתו של כץ שקרית וכי מעולם לא הייתה הסכמה לעבודה בשבת. "העבודה יכולה הייתה להיעשות ביום חול ולא בשבת. לא הייתה הסכמה מעולם לעבודה בשבת", אמר. "כנראה שהשקר הוא חלק מהמקצוע של ישראל כץ, ראינו זאת בחודשיים האחרונים בהם שיקר לנו בעבור סיבות פוליטיות שלו".

סגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש, הגיב לחילול השבת: "המפלגות החרדיות הועמדו בפני עובדה מוגמרת בטענה שהעבודות הן "פיקוח נפש" ומחויבות המציאות. אם ראש הממשלה מעוניין שנמשיך להיות בקואליציה, עליו להפנים שהמושג "פיקוח נפש" הוא כפי הגדרתו ההלכתית המדויקת ורחוק מאוד ממה שאירע בתל אביב".

חגי סימן טוב

חגי סימן טוב