רה"מ בנימין נתניהו יויו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי. יצלום: פלאש 90
רה"מ בנימין נתניהו יויו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי. יצלום: פלאש 90

אווירת חג השתלטה על מסדרונות הכנסת עם פתיחת מושב החורף. חברי הכנסת נראו נרגשים, התלבשו במיטב מחלצותיהם, לחצו ידיים לכל דורש ולא מיהרו לעזוב את המשכן עד השעות המאוחרות של הלילה.

במהלך שיחות החולין שקיימתי עם לא מעט מהנבחרים, התרשמתי מהם ,שלדעתם לפחות, הקואליציה יציבה ותצלח גם את מושב החורף הטעון שבא לפתחה. אפילו חברי האופוזיציה השלימו עם אחדות השורות בממשלת נתניהו. ניכר היה בפניהם שהם לא מתכוונים להוריד את הכפפות בהצעות אי אמון ובהטרדה לשרים הזחוחים והבטוחים בכיסאם.

ובכל זאת, פחות משבועיים אחרי אותו יום חגיגי, נדמה שהתמונה השתנתה. פעילים מרכזיים בליכוד מריחים בחירות ותאמינו לי, יש להם חוש ריח שלא היה מבייש כלב גישוש בגדוד הסיור הבדואי. הם מעריכים שלא בכדי צמד הח"כים הנאמנים לראיס, ביטן את אמסלם, עושים הכל כדי להעביר חוקים מעוררי מחלוקת. הם מעוניינים לטלטל את יציבות הקואליציה ואולי, בהוראות מבלפור, לגרום למשבר שיוביל את כולנו לקלפי שוב לפני שהממשלה מסיימת את ימיה כחוק.

חברי הכנסת דוד אמסלם ודוד ביטן. צילום: פלאש 90
חברי הכנסת דוד אמסלם ודוד ביטן. צילום: פלאש 90

המתמודדים שרואים עצמם חברי כנסת לעתיד כבר נערכים מתחת לפני השטח. מתברר שגם אבי גבאי לא טומן ראשו בחול. כפי שחשפנו אמש בערוץ 20, הוא נערך לגבש את הכוורת שלו, שתפזול גם לימין וגם למרכז-שמאל. מבחינתו, בוגי מימין ולבני משמאל זו שלישייה מנצחת. הסקרים שפורסמו במהלך השבוע מעודדים מאוד את יאיר לפיד וגם את גבאי שמתייצב על 20 מנדטים. רק שמישהו יזכיר לו שהרצוג הגיע ל 24 מנדטים ועדיין נותר בכיסא יו"ר האופוזיציה.

החרדים מבינים שהם יהוו לשון המאזניים גם בממשלה הבאה. כחלון וליברמן שומרים פחות או יותר על כוחם, אבל הימין בסקרים נחלש במעט. גבאי, שמבין בפוליטיקה קצת יותר ממה שרובנו חושבים (תשאלו את פרץ והרצוג) יודע שיצטרך לקרוץ גם למפלגות החרדיות וגם למצביעי לפיד הנאמנים.

גם גבאי ואנשיו מעריכים שהבחירות יוקדמו וייתכן שאף ייערכו עוד לפני הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2018, בעוד 11 חודשים בדיוק. אז בינתיים כולם נערכים, בוחשים, מגששים. אף אחד לא רוצה להיתפס לא מוכן כשנתניהו יחליט שנמאס לו ושהוא רוצה שוב לקבל את אמון הבוחר.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20