הצגת התחקיר הרוסי. צילום מסך RUPTLY

 

משרד ההגנה הרוסי פרסם את מסקנותיו בנוגע להפלת המטוס בסוריה וטוען: "הישראלים אשמים בהפלת המטוס".

בתדרוך שהתפרסם היום (א') טען הדובר איגור קונשנקוב כי "המידע השגוי שסיפקו הישראלים לגבי מיקום התקיפה לא איפשרו למטוס הרוסי לצאת בבטחה מהאזור; הישראלים ידעו שמערכות הנ"מ הסוריות לא יזהו את המטוס הרוסי כמטוס רוסי והשתמשו בו כמגן אנושי".

"רוסיה לא הפרה את ההסכם עם ישראל מעולם למרות שישראל יצרה איום על הכוחות הרוסים. קשה לנו להבין את פעולותיה של תל אביב. זו כפיות טובה על כל מה שרוסיה עשתה עבור ישראל. ההתנהגות הישראלית מראה כי הפיקוד לא מעריך את היחסים עם רוסיה או שאין להם שליטה על כוחותיהם", לשון ההודעה.

התחקיר הרוסי אודות הפלת המטוס. צילום: משרד ההגנה הרוסי

"אחרי התקיפה, המטוסים הישראליים המשיכו לפטרל מול החוף והפעילו לוחמה אלקטרונית. הפעילות של חיל האוויר הישראלי לקתה לכל הפחות בחובבנות, אם לא בהתנהגות פלילית, ולכן המסקנה שלנו היא שישראל אחראית למה שקרה", הוסיף קונשנקוב.

רוסיה הפריכה את הטענה הישראלית כי מטוסי ה-F-16 כבר שהו בישראל בעת שיגור הטילים הסורים לעבר מטוס המודיעין הרוסי. לטענתם, מטוסי הקרב מישראל עזבו רק לאחר 10 דקות שנודע על הפלת ה-IL-20.

ליברמן: "לא ננהל ויכוח קולני עם רוסיה בתקשורת"

"אנחנו לא מתכוונים לנהל ויכוח קולני בתקשורת עם רוסיה", אמר מוקדם יותר הבוקר שר הביטחון ליברמן לרשת ב'. "פעלנו כמו שפעלנו תמיד. בהתאם לאותו מנגנון תיאום וכך נפעל הלאה. כל האחריות על התקרית הקשה היא על סוריה, על צבא אסד. זה לא תחקיר אלא עובדות".

"הבהרנו שלא נאפשר להפוך את אדמת סוריה לבסיס קדמי איראני כנגד מדינת ישראל", הוסיף ליברמן. "אנחנו נמשיך לפעול, כדי למנוע את זה יש לנו את כל הדרכים וכל האפשרויות, זה לא עידן חופש פעולה אלא של אין ברירה. אנחנו מזהים איום של אינטרסים קיומיים על מדינת ישראל".

פגישת שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי. ארכיון. צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

בסוף השבוע מסר דובר הקרמלין כי "מוקדם מדי להעריך מה תהיה החלטת הדרג המדיני לגבי היחסים עם ישראל".

רוסיה הודיעה כי תסגור בימים הקרובים המרחב האווירי היבשתי והימי של קפריסין עבור צרכים צבאיים, אך תותיר את המרחב האוויר של סוריה מעל המים הטריטוריאליים שלה לאחר מכן.

נזכיר כי ביום שישי חזרה משלחת חיל האוויר מרוסיה ומסרה כי התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה יימשך. זאת לאחר שהציגה בפני הרוסים הוכחות חותכות כי המטוס הרוסי הופל על ידי אש נ.מ סורית שנורתה ללא הבחנה לאחר שמטוסינו כבר היו בשטח ישראל.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון