ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום (א') בבית הספר "ברוייאר" ביד בנימין, והתייחס לעקירת גוש קטיף, העזרה למפונים ולבעיית ה'פליטים' הפלסטינים.

נתיהו בבי"ס "ברוייאר". צילום: לע"מ

 

ראש הממשלה אמר כי "ביישוב הזה נקלטו עקורי גוש קטיף. החיים שלהם היו יכולים להיות טרגדיה. אבל מדינת ישראל וכל אזרחי ישראל פעלו יחד כדי שעקורי גוש קטיף לא יהיו פליטים בארצם. אנחנו קלטנו, והם חידשו את חייהם לחיים נפלאים. יש את הזיכרון, אבל יש את ההווה והעתיד שכבר השתנה, וזה נותן חיים חדשים ותקווה גדולה".

עוד הוסיף ראש הממשלה "ככה אנחנו נהגנו במדינת ישראל, גם כשעשינו דבר שאני חושב שלא היה צריך לעשות, אבל קרה – טיפלנו בבעיה. והאם לא באו אלינו עקורים מכל מיני ארצות? ניצולי שואה שנקרעו מאדמתם? מיישובים שהיו בהם, כמו בליטא – 500 שנים, מפולין – 1000 שנים. הם נעקרו, שרדו ובאו הנה. האם השארנו אותם כפליטים? לא, קלטנו אותם, וכך גם ממדינות ערב, שנעקרו, מאותה מלחמה, מלחמת השחרור. מאות אלפי יהודים שבאו הנה כפליטים ללא כל, השאירו את כל רכושם מאחור. לא השארנו אותם כפליטים, הפכנו אותם לאזרחים תורמים ושווים במדינה שלנו".

בנאומו התייחס גם ל'פליטים' הפלסטינים והסביר את האבסורד שבדבר: "יצרו לפני 70 שנה מוסד מיוחד – לא לקלוט את הפליטים, אלא להנציח את הפליטים. לכן ארה"ב עשתה דבר חשוב מאוד, בזה שהיא מפסיקה את המימון לסוכנות הנצחת הפליטים, שקוראים לה אונר"א. היא סוף סוף מתחילה לפתור את הבעיה. זה דבר חשוב מאוד. צריך לבטל את מוסד הפליטות, צריך לקחת את הכספים ולעזור באמת לשיקום הפליטים, שמספרם האמיתי הוא קמצוץ מהמספר שמדווחת סוכנות אונר"א. זה שינוי מאוד מבורך וחשוב, ואנחנו תומכים בו".

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20