"במקום לבטל את מתווה הכותל, החלטתי להשעות אותו – ולזוז קדימה עם היישום הפרקטי של שיפוץ רחבת התפילה", הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני העצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה (ה-GA) שהתקיימה היום (ד') בגני התערוכה בתל אביב. "סיימנו כמעט את כל העבודה הבירוקרטית ובקרוב הרחבה תהיה מוכנה. אני רוצה שישראל תהיה הבית של כל יהודי – רפורמי, אורתודוכסי או חילוני שלא מאמין באלוהים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה (GA) בגני התערוכה בתל אביב. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

חוק הלאום? "אתם לא צריכים להיות מודאגים"

על הטענות לדאגה לעתיד המדינה בעקבות חוק הלאום, השיב רה"מ נתניהו: "אני לא חושב שאתם צריכים להיות מודאגים, אבל אתם צריכים להיות מעודכנים כי חלק גדול מזה מבוסס על דיסאינפורמציה". לדבריו, "מאז יומה הראשון ישראל מקיימת שיטת ממשל פרלמנטרית. לא רק אני מגדיר אותה כמדינה יהודית.  הרצל הגדיר אותה כמדינה יהודית, כמדינת הלאום של העם היהודי. למה אנחנו כאן? אנחנו כאן רק מהסיבה הזאת. אחרת היינו בדנמרק או בכל מקום אחר. למה אנחנו כאן? זאת מדינת הלאום של העם היהודי, המדינה היהודית האחת והיחידה בעולם שבה יהודים יכולים לחיות בכל מקום בעולם, צריכה להיות להם החירות לחיות באופן חופשי וללא פחד, אבל המקום היחיד שאליו יכול כל יהודי להגר באופן אוטומטי הוא המדינה היהודית".

העצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה (GA) בגני התערוכה בתל אביב. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

חוק הגיור? "תלוי במציאות הפוליטית"

על הצעתו של משה נסים בעניין חוק הגיור, אמר ראש הממשלה כי הוא "חושב שזאת פשרה טובה, אבל אני לא יודע אם יש לי ברגע זה את היכולת להעביר את זה כי זה קשה. זה תלוי במציאות הפוליטית, אבל זה מעניין".

באירוע השתתפו גם שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, שגרירת קנדה בישראל דבורה ליונס, בכירי הארגון JFNA, מנהיגי יהדות התפוצות מצפון אמריקה ובכירים נוספים.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20