"אזרחי ישראל לא יודעים את כל מה שהשב"כ עושה. בחודשיים האחרונים – יולי ואוגוסט – השב"כ סיכל למעלה מ-70 חוליות טרור שעסקו בתכנון פיגועים נגד אזרחים וחיילים ישראלים", אמר הבוקר (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, בטרם קיבלה הממשלה סקירה מראש השב"כ, נדב ארדמן, בנושא. רה"מ הוסיף כי ברצונו "להביע תודה עמוקה לאנשי השב"כ ולכל מי שעוסקים במלאכה החשובה הזו – למען ביטחון ישראל".

כמו כן, במהלך הישיבה נשאל נתניהו ע"י עיתונאית על הפרסום של בנו בפייסבוק והוא השיב: "זו לא מסיבת עיתונאים פה".

ישיבת הממשלה הבוקר (א'). צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
"יוצא היום לביקור היסטורי". ישיבת הממשלה הבוקר (א'). צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

 

בתוך כך, רה"מ נתניהו ייצא הערב לביקור בדרום אמריקה. זוהי הפעם הראשונה בה ראש ממשלה ישראלי יגיע לביקור מדיני במדינות אמריקה הלטינית. מדובר בביקור היסטורי וחשוב מאוד לישראל. זה יקרה הערב, קצת אחרי השעה עשר, אז ימריא מטוסו של נתניהו ליבשת הרחוקה, כשהוא משאיר כאן כותרות שעוסקות דווקא בכתב האישום המסתמן נגד רעייתו שרה (שתתלווה אליו לנסיעה הארוכה), הפרשות הקשורות אליו ונחקרות בימים אלה וכמובן – הסערה התורנית סביב התבטאויות בנו, יאיר, ברשתות החברתיות.

"אני יוצא היום לביקור היסטורי באמריקה הלטינית. זו הפעם הראשונה מאז הקמתה של מדינת ישראל שראש ממשלה מכהן מבקר בדרום ובמרכז אמריקה", אמר רה"מ בפתח ישיבת הממשלה הבוקר. "זה ביקור שיחזק את הקשרים הכלכליים, הביטחוניים והטכנולוגיים שלנו באמריקה הלטינית, והוא יהווה המשך חיזוק של המעמד הבינלאומי של ישראל, תהליך שאנחנו מובילים אותו בשיטתיות ובהצלחה".

עוד הוסיף נתניהו, כי "מקסיקו עברה בסוף השבוע רעידת אדמה. ישראל שולחת תנחומים למשפחות ההרוגים. אנחנו מבינים שאלה ימים קשים מאוד למדינה הזאת ולעם המקסיקני. בשיחות שלי עם נשיא מקסיקו אציע עזרה לשיקום ההריסות או כל עזרה אחרת שאוכל לתת".

אל ראש הממשלה תצטרף משלחת של כ-30 אנשי עסקים ישראליים מתחומי החקלאות, מים, סייבר ואנרגיה, שתקיים פגישות עסקיות כלכליות עם מקביליהם. נתניהו יחל את ביקורו בבואנוס איירס, שם ייפגש עם נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי. בין המדינות ייחתמו הסכמים במגוון תחומים, בהם מזכר הבנות בנושא חלל, הסכם תעופה והסכם תקשורת.

בארגנטינה ישתתף ראש הממשלה בטקסים בכיכר השגרירות שבה אירע פיגוע בשנת 1992. באירוע זה ייקחו חלק בני משפחות של דיפלומטים ישראליים שנרצחו בפיגוע. נתניהו יבקר גם בבניין הקהילה היהודית בו אירע פיגוע אחר, בשנת 1994, בהשתתפות נציגי המשפחות השכולות. הוא ייפגש עם ראשי הקהילה היהודית, שמונה 200 אלף בני אדם.

נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי. צילום: Antonello Nusca
נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי. צילום: Antonello Nusca

 

מארגנטינה ימריא נתניהו לבוגוטה, בירת קולומביה, לפגישה עם הנשיא חואן מנואל סנטוס. בין המדינות ייחתמו הסכמים משותפים, בהם מזכר הבנות בתחום המדע והסכם שיתוף פעולה בתחום התיירות. משם, ימריא ליעד חשוב נוסף, מקסיקו, שם ייפגש רה"מ עם הנשיא אנריקה נייטו. גם שם ייחתמו הסכמים בנושאי חלל, הסכם תעופה והסכם תקשורת. בכך, יחתום ראש הממשלה את ביקורו בדרום אמריקה וימריא לארצות הברית.

הוא ייפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ולאחר מכן ינאם בעצרת המרכזית של האו"ם בניו יורק. אם כך, מדובר בתשעה ימים חשובים מאוד מבחינה מדינית, עם לא מעט הישגים שיקטוף ראש הממשלה עבור ישראל. שכן, לצד ההסכמים הכלכליים שייחתמו, יבקש ראש הממשלה את תמיכת המדינות גם במישור הדיפלומטי. זאת אולי תהיה גם הזדמנות עבור נתניהו ורעייתו לשכוח קצת מההוריקן סביבם, שהגיע לשיאו השבוע. הם ינחתו בארץ שעות ספורות לפני כניסת ראש השנה, ובוודאי יאחלו לעצמם שתכלה השנה הזאת וקללותיה, תחל שנה חדשה וברכותיה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20