ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם הבוקר (יום ד') באזכרה הממלכתית בשדה בוקר לציון 45 שנה למותו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. "הציבור לא יכול להיות שותף להחלטות ושיקולים שיש להסתיר מהאויב", אמר ראש הממשלה בהתייחסו למצב הביטחוני הרגיש ולמחאת תושבי עוטף עזה הבוקר במעבר כרם שלום.

"אני עומד כאן מעל קברו של דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל ומנהיג גדול של עם ישראל", פתח רה"מ את נאומו. "ברגעי מבחן, בן גוריון קיבל החלטות גורליות. לפעמים עשה זאת בניגוד לדעה הרווחת בציבור, אבל במהלך הזמן, ההחלטות הללו התבררו כנכונות".

נתניהו הוסיף כי "בעת שגרה, מנהיג חייב להיות קשוב לרחשי הלב של העם, ויש לנו עם חכם. אבל בעת חירום, בעת החלטות גורליות בתחום הביטחון, הציבור לעיתים אינו יכול להיות שותף לשיקולים המכריעים שיש להסתירם מהאויב מכל משמר".

לדבריו, "ברגעים אלה, מנהיגות זה לא לעשות את הדבר הקל, מנהיגות זה לעשות את הדבר הנכון, גם אם הוא קשה. מנהיגות זה לעמוד לפעמים מול ביקורת, כשאתה יודע דברים חסויים ורגישים, שאינך יכול לחלוק עם אזרחי ישראל ובמקרה זה תושבי הדרום, שאני כלכך אוהב ומעריך אותם".

"אויבינו התחננו להפסקת אש"

"אני שומע את קולם של תושבי הדרום. האמינו לי, הם יקרים לי, דבריהם חודרים ללבי. אבל יחד עם ראשי זרועות הביטחון, אני רואה את התמונה הכוללת של ביטחון ישראל, שאינני יכול לשתפה עם הציבור. הלוואי שהייתי יכול לשתף את אזרחי ישראל בכל מה שאני יודע, אבל בביטחון ישראל – רב הנסתר על הגלוי. אויבינו התחננו להפסקת אש, והם יודעים היטב למה".

"הלוואי שהייתי יכול לשתף את אזרחי ישראל בכל מה שאני יודע". מחאת תושבי הדרום במעבר כרם שלום. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

ראש הממשלה חזר והסביר כי הוא "לא יכול לפרט את תוכניותינו להמשך" ואמר כי "אנחנו נקבע את התנאים והזמנים הנכונים למדינת ישראל, הנכונים לביטחון אזרחינו".

לפני הטקס, ביקר רה"מ נתניהו את קצין צה"ל שנפצע ביום ראשון בפעולה שהשתבשה בתוך רצועת עזה. "אני מגיע לכאן מבית החולים, ביקרתי שם את משפחתו של לוחם גיבור, שנפצע בפעולה הסמויה שלנו ברצועת בעזה, בן למשפחת גיבורים", אמר. "אני מצדיע לגבורה שלו ושל חבריו, לוחמי העלטה המופלאים, וגבורתם של טייסינו האמיצים, כולם גילו קור רוח ואומץ לב יוצאים מן הכלל. ומכאן אני שוב שולח תנחומים למשפחתו של סגן אלוף מ', גיבור ישראל.

"אנו עושים הכל למען ביטחון ישראל, באחריות, בשיקול דעת – בכל החזיתות. חיילי צה"ל פועלים בשליחותנו ביום ובלילה, בגלוי ובסתר, למען ביטחון מדינתנו. אנחנו נמשיך לעשות את הדברים הנכונים, הגלויים והנסתרים, למען ביטחון ישראל ולמען עתיד ישראל.

"זוהי תמצית המורשת שהנחיל לנו דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון, קברניט התקומה, איש הספר והתנ"ך, איש החזון רב המעש – יהי זכרו ברוך ונצור בלב האומה", חתם.

עוד משתתפים נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והרמטכ"ל גדי איזנקוט. "הדרום הוא מניית הזהב של מדינת ישראל, כך לימד אותנו דוד בן גוריון", אמר הנשיא ריבלין בנאומו. "אסור לנו לשכוח את זה. כשהתותחים רועמים, המוזות שותקות, אבל כשנשתיק את התותחים נצטרך לתת לאנשים הנפלאים האלה, ליישובים הנפלאים האלה, שמיים כחולים של תקווה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20