מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) את החוק המונע אפשרות לקיצור עונשם של מחבלים הכלואים בישראל.

החוק שיזם ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), קובעת כי אסירים שהואשמו בעבירות רצח וסיוע לרצח לפי חוק המאבק בטרור, לא תהיה אפשרות לקיצור עונשם.

לא יזכו לשחרור מוקדם. מחבלים בכלא. צילום ארכיון

 

בכך, מונע החוק החדש את האפשרות שניתנה עד היום לוועדת השחרורים לשחרר אסיר שריצה לפחות שני שלישים מתקופת מאסרו, אם היא סבורה שהוא עומד בתנאים הקבועים בחוק. כאמור החוק החדש מחריג את האסירים השפוטים לפי חוק המאבק בטרור ומונע מהם את הפריוולגיה של אפשרות קיצור המאסר.

יוזם החוק, ח"כ פורר אמר כי הוא שמח על כך "שרגע לפני שהכנסת מתפזרת אנחנו מצליחים לעשות צדק לכל אותן משפחות שאיבדו את יקיריהן בפיגועי טרור". פורר הוסיף: "עצם הידיעה כי מחבלים, רוצחי ישראלים, יכולים להשתחרר לפני תום מאסרם, לא הוסיפה לתחושות הקשות ממילא של המשפחות השכולות".

"בנוסף", אמר פורר, "אנו מניחים כאן עוד אבן חשובה בחומת המאבק בטרור ובהגברת ההרתעה כך שיידע כל מחבל ששחרור מוקדם לא יכול להיות חלק מהתקוות שלו. מחבל שבה לבצע פיגוע אינו פועל נגד הפרט אלא נגד החברה, עם אידיאולוגיה עמוקה כנגד מדינת ישראל וככזה חייב לרצות את מלוא עונשו, שכן ברור שאין לו שום סיכוי לשיקום, בוודאי לא כשהוא הופך לגיבור בעיני שולחיו".

לא יהיו יותר שחרורים מוקדמים למחבלים. כלא מגידו. צילום: באדיבות שב"ס

 

מתן פלג, יו"ר תנועת 'אם תרצו' שחשפה את כוונת משרד הביטחון לקצר את עונשם של מחבלים שהורשעו ונשפטו על רצח ישראלים, מסר עם אישור החוק שיעצור את התופעה: "חבל שהיינו זקוקים להגיע למציאות בה צריך חוק שימנע ממי שרצח ישראלים להשתחרר לאחר שליש ממאסרו". פלג הוסי, כי "יש להמשיך ולקדם את חבילת ההרתעה נגד הטרור ובכך למנוע את הפיגוע הבא".

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל