"חשבתי שזה הנאום הכי פוליטי שיכול להיות, הכי מפלג שיכול להיות", כך אמרה השרה מירי רגב בשיחה עם ערוץ 20 בתגובה לנאום נשיא המדינה ראובן ריבלין בפתיחת מושב החורף של הכנסת. "הוא שכח את כור מחצבתו, שכח מאיפה הוא בא ואיפה הוא גדל". כזכור, במהלך נאומו מתח ריבלין ביקורת קשה על רה"מ והקואליציה וגם על מערכת המשפט.

"צר היה לי לשמוע את הדברים של הנשיא. לא לחינם רק האופוזיציה מחאה כפיים לנאום שלו ולא חברי הקואליציה. לא יכול להיות שנשיא מגיע ובפתיחת מושב חגיגי תוקף את ראש הממשלה, תוקף את השרים, תוקף את כל מי שרק אפשר במערכת הזאת. ובעיניי זה הנאום הכי מפלג. אם הוא מדבר על עצמו ומדבר על אחרים כלא ממלכתיים, הוא היה הכי לא ממלכתי שהוא יכול להיות במהלך הנאום שלו היום", הוסיפה השרה.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ונשיא המדינה ראובן ריבלין בפתיחת מושב החורף של הכנסת. צילום: פלאש 90
נשיא המדינה ראובן ריבלין בפתיחת מושב החורף של הכנסת. צילום: פלאש 90

בהמשך הערב פירסמה רגב סרטון בו המשיכה לתקוף את נאום ריבלין. "נשיא שמזלזל בפוליטיקאים – מזלזל ברצון העם ופוגע בלב הדמוקרטיה. הנשיא ריבלין פגע היום בממלכתיות, כמו שאף נשיא לפניו לא עשה. זה הנאום הכי לא ממלכתי ולא דמוקרטי של נשיא בישראל. הדר בית"רי בוודאי לא היה בו. מוזר לשמוע את הדברים ממי ששימש שנים רבות כפוליטיקאי ואך לא מכבר נבחר לנשיא על ידי פוליטיקאים.
בנאומו היום ירק הנשיא לבאר ממנה שתה".

"קוראת לחמוצים לפרגן וגם להעיר כשצריך"

על נאום ה"מרעילים" של יו"ר הקואליציה, יצחק בוז'י הרצוג, אמרה רגב לכתבי ערוץ 20 אלירן טל ודנה סומברג, "לא נשארתי לשמוע את הנאום של בוז'י אבל האמת אני אומרת שנותר להם רק לדבר. מה יש להם לעשות? מה יש להם להגיד? ציפי לבני התחילה לצעוק שמה כל מיני אמירות, הסתכלנו עליה. כל כך מבזה הרי היא לא עשתה שום דבר בכל התפקידים שלה, היא לא קידמה שום דבר. לבוא ולתקוף ראש ממשלה. באמת דיברו על בידוד, איפה בידוד ואיפה אנחנו? דיברו על זה שאנחנו לא מביאים לפה ראשי ממשלות (זרים). ראש ממשלה יוצא, ראש ממשלה בה. כל אמירה שלהם הבאנו תוצאות לא בדיבורים. אבל הם לא מוכנים לקבל את זה. גבאי בעצמו כבר מדברר את מסרי הליכוד".

רגב נגד ריבלין

רגב שיבחה את נאום ראש הממשלה במליאה ואמרה כי לא הייתה נוהגת אחרת. "אני חושבת שראש הממשלה נתן נאום מצוין. התחיל בנאום ממלכתי, נאום ענייני, נאום שבא ומפרט את כל ההישגים של מדינת ישראל ושל הממשלה ואחר כך בהחלט נכון שהוא יבוא וישמיע לאותו קהל שתוקף ומבקר אותו את עמדותיו באופן מאוד ברור. אכן באמת זה איזה מן דכדוך כזה".

"יש לנו במה להתגאות, יש לנו מדינה מצויינת. זה לא שאין לנו במה להשתפר, זה לא שאין לנו דברים לעשות טוב יותר, אבל בגדול יש לנו באמת מדינה מצויינת. זה נאום שאומר להם 'אתם חמוצים'. שיחק אותה ראש הממשלה עם הנאום של החמוצים", הוסיפה. "אני בהחלט קוראת לכל אותם חמוצים לפרגן ולהעיר כשצריך להעיר".

לדברי רגב, אין קרע בעם וגם הקואליציה מראה יציבות. "אני חושבת שיש לנו קואליציה יציבה שהצליחה לקדם הרבה מאוד סוגיות גם בתחום החברתי, גםבתחום הלאומי וגם בתחום הכלכלי. נכון, תמיד שנה לפני בחירות מושב חורף הוא מושב ארוך של תקציב אז יש חיכוכים", הודתה, "אבל בסך הכל זאת קואליציה יציבה שלאף אחד מחבריה אין רצון ללכת לבחירות".

"קורא ת לחמוצים לפרגן". שרת התרבות מירי רגב ורה"מ בנימין נתניהו במליאת הכנסת, היום. צילום: פלאש 90
שרת התרבות מירי רגב ורה"מ בנימין נתניהו במליאת הכנסת, היום. צילום: פלאש 90

שרת התרבות סיפרה על תכניות למשרדה במושב הקרוב ובראשן סוגיית הנאמנות בתרבות."אני לא מתכוונת להשאיר את המצב כפי שהוא. נתתי את ההזדמנות כרגע לכחלון שר האוצר, אחרי הדברות מאוד ארוכה עם היועץ המשפטי לממשלה, שהוא יממש את סמכותו עפ"י חוק לכנס וועדה שתדון באותם מוסדות תרבות שפועלים וחותרים נגד מדינת ישראל בתקציב ציבורי. אני ממתינה שהוא ייכנס את הוועדה בעניין תיאטרון יפו שמאדיר מחבלים ונראה מה התוצאה של זה תהיה".

לדברי רגב, אם העניין לא יתקדם בכוונתה "להעלות את הרף בעניין הזה וכן להביא את הסמכות והאחריות למשרד התרבות. לא יכול להיות שנאחנו נממן פה אותם מוסדות תרבות שחותרים כנגד מדינת ישראל ומסיתים כנגד חיילי צה"ל". עוד ציינה השרה כי "הסכם הקולנוע אמור להיפתח ב-2018 אחרי 5 שנים. הסכם הקולנוע שהיה הוא לא הסכם הקולנוע שיהיה. הקמתי ועדה שאמורה להביא המלצות בחודשיים הקרובים ואני אמורה כמובן לקבוע ולקבל החלטות בסוגיות האלה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20