רגב במסיבת העיתונאים, היום. צילום מסך

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב הציגה היום (ב') את הרפורמה בקולנוע להנגשה, גיוון ופיזור בתחום התרבות שהתחילה עוד בשנת 2016. היא הבהירה כי הסכם הקולנוע שמסתיים בעוד 4 חודשים ייפתח מחדש: "הוא לא יראה כפי שהיה בעבר, חלוקת התקציבים תשתנה".

בעקבות תלונות על היעדר שקיפות וגיוון בקרנות הקולנוע ועל היותם קליקה סגור הקימה רגב ועדה שתבחן את הכשלים. ממסקנות הוועדה עולה כי קיימים שלושה ליקויים: כשלים במשטר התאגידי, הלקטורה וחוסר גיוון. הפתרון של השרה הוא הליך חקיקתי שיאושר היום במליאת הכנסת ויובא עוד השבוע לדיונים בוועדת החינוך, וכן שינויים מיידים במבחני התמיכה שיאפשרו קידום נשים ואוכלוסיות שלא זכתה עד כה לייצוג הולם.

בין הכשלים שהועלו: משך כהונה של חברי ועד מנהל שיושבים למעלה מ-20 שנה בתפקידם וחוסר שקיפות בוועד המנהל שמשמש עלה תאנה, פער בין החלטת הלקטורה לבין ההחלטה הסופית שניתנה ליוצרים ע"י המנכ"ל או המנהל האמנותי, היעדר הליך ערר ואמצעי פיקוח על הקרנות. לדברי השרה מדובר במקום סגור שפועל בשיטת חבר מביא חבר: "החתול ששומר על השמנת".

השרה הציגה כי נעדר ייצוגים של ערבים, חרדים, תושבי יו"ש, דרום צפון, דתיים לאומיים ואתיופים ורק חלקים מסויימים בחברה הישראלית נהנו מעוגת תקציב הקולנוע. "היה כאן קשר של שתיקה, מועדון סגור שהתקבלו אליו רק מי שהיה מקובל על מנהלי הקרנות והשותפים ולאורך שנים הודרו אוכלוסיות שונות מעולם הקולנוע הישראלי – הגיע הזמן לעשות לזה סוף".

"אם לא היו בחירות, הייתי מבטלת את קרנות הקולנוע. אין מקום לקרנות קולנוע", אמרה רגב. "הייתי מקימה מכון קולנוע, תאגיד כמו ה-CNC בצרפת שיהיה בו גיוון בייצוג, שיטפל באורח מיטבי בתלונות היוצרים. אבל לצערי אנחנו נמצאים שנה לסיום הממשלה הזאת ובשנה אני לא יכולה לבטל את הקרנות".

הרפורמה צפויה לצאת לדרך בשנת 2019 ולפתור באופן מיידי כשלים וחוסר צדק בהם החליטה השרה לטפל. רפורמה זו היא צעד ראשון שלאחריו ינקטו עוד צעדים לשיפור מנגנוני התמיכה בעולם הקולנוע הישראלי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20