שרת התרבות והספורט מירי רגב הערב במסיבת העיתונאים. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה הערב (ד') במסיבת עיתונאים לביטול המשחק בין ישראל לארגנטינה. "איומי הטרור על חיי מסי ומשפחתו הם שהכניעו את הכוכב, לא תנועת ה-BDS", אמרה רגב.

"איומי הטרור על חיי מסי הכניעו את הכוכב. התנהל מו"מ בימים האחרונים. הסיפור פה הוא לא חיפה או ירושלים. הסיפור הוא האיום על חיי השחקנים. צריך למנוע את המצב לפיו טרור ואיום על חיי שחקנים. זו תופעה מסוכנת שמחייבת את ארגוני הספורט בעולם להתגייס כדי למנוע אותה. לטרור אין גבולות", אמרה רגב במסיבת העיתונאים. "זה לא אירוע BDS. מדובר באירוע טרור. מדינת ישראל מורגלת בניסיונות לטרפד ולפגוע בקיומם של אירועים בארץ אבל זה לא מנע מאיתנו לארח אירועי ספורט בשנה האחרונה. זה גם לא מנע מאירופה לבחור את השיר של נטע ברזילי ובעזרת השם נארח את האירוויזיון בשנה הבאה".

רגב התייחסה גם לגילויי השמחה על ביטול המשחק מצד חברי כנסת מהשמאל: "לחברי הכנסת מהרשימה המשותפת הצטרפו גם חברי כנסת משמאל: גבאי, יחימוביץ', שמולי. מילא טיבי וזחאלקה נותנים גב לטרור ושמחים מהביטול. אבל אתם, על מה השמחה שלכם? על זה שמאות ילדים לא יוכלו להנות מהמשחק בארץ? אתם נותנים גב לטרור. אם היתה אליפות עולם בשמחה לאיד אתם הייתם זוכים בה".

עוד התייחסה רגב לטענה לפיה המשחק בוטל בשל ההתעקשות לקיימו בירושלים. "אני רוצה להתייחס לביקורת הנבזית כלפיי ביממה האחרונה כאילו הדרישה לקיים את המשחק בירושלים גרמה לביטול המשחק. אין שקר גדול מזה. הארגנטינאים מעולם לא התנגדו לקיום המשחק בירושלים. המשחק נולד בגלל הרצון של מסי להגיע לירושלים. כמה שטויות אפשר לדבר? כמה קשקושים אפשר לקשקש? לאנשים פה אין כבוד לאומי? מה קורה פה? לצערי איומי הטרור על מסי ובני משפחתו גברו על הרצון שלו להגיע להתפלל".

ליונל מסי במדי נבחרת ארגנטינה, מאי 2018. צילום: רויטרס

בהתאחדות ובהפקה שוקלים לתבוע את נבחרת ארגנטינה

מוקדם יותר היום אישרה שגרירות ישראל בארגנטינה כי משחק הכדורגל בין הנבחרות בוטל "בשל איומים על כוכב הנבחרת הארגנטינית מסי". בהמשך פורסם כי בעקבות ביטול המשחק, חברת ההפקה 'קומטק' וההתאחדות הישראלית לכדורגל שוקלות לתבוע את נבחרת ארגנטינה. עפ"י דיווח ב'ספורט 5', נגד הארגנטינאים מתגבשת תביעה על סך 5 מיליון דולר.

המשחק שהיה אמור להתרחש במוצ"ש באצטדיון טדי בירושלים עלה לכותרות מסיבות רבות, אך לבסוף בוטל שלושה ימים טרם קיומו בעקבות לחצי ה-BDS ואיומים ברצח שחקני נבחרת ארגנטינה ובני משפחותיהם בידי גורמי טרור. לפי דיווחים שונים, הקש ששבר את גב הגמל הוא מייצג לו היו שותפים כ-15 מפגיני BDS שעמדו מחוץ למגרש בו התאמנו הארגנטינאים ובידיהם חולצות של קפטן הקבוצה, ליונל מסי, כשהם ספוגות לכאורה בדמם של תושבי עזה.

מאחורי הלחצים על הנבחרת הזרה עמד, בין היתר, יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, שאמר במסיבת עיתונאים כי "מירי רגב אחראית על האסון – אם אתם קוראים לו כך. שיפסיקו לתמוך במשטר הגזעני פשיסטי שמירי רגב וביבי מובילים. אני קיוויתי שהצד הישראלי ירחיק את הספורט מפוליטיקה. אז אני אומר לימין הישראלי ולמירי רגב: זה מה שמגיע לכם".

ג'יבריל רג'וב מודה למסי על ביטול המשחק. צילום: רויטרס

"הערכים, המוסר והספורט הבטיחו את ניצחונם היום והוציאו כרטיס אדום לישראל באמצעות ביטול המשחק", אמר מוקדם יותר היום. הוא אף הודה ל"שחקני ארגנטינה בהנהגת הכוכב מסי על סירובם לתמוך במטרה בלתי-ספורטיבית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לביטול במהלך ביקורו באירופה ואמר בתגובה: "ממשיכים הלאה". זאת לאחר שניסיונותיו לבטל את הגזרה בשיחה עם נשיא ארגנטינה העלו חרס.

ב-BDS בירכו את נבחרת ארגנטינה על ביטול המשחק שלטענתם "נועד להלבין את פשעיה של ישראל. המשחק נועד לשחק בירושלים הכבושה כחלק מחגיגות ה-70 לנכבה". גם חברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת בירכו על החלטת התאחדות הכדורגל הארגנטינאית.

יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה, אמר בתגובה כי "ממשלת נתניהו אולי מרוויחה את טראמפ אבל מפסידה את העולם. אי אפשר להמשיך סתם להינות ממשחקים בזמן שדורסים את הזכויות של מליוני פלסטינים. יש רק דרך אחת לנצח – סיום הכיבוש והסכם שלום אמיתי. זה עדיין אפשרי".

ח"כ יוסוף ג'בארין, שפנה לשגריר ארגנטינה בישראל בדרישה לבטל את המשחק, אמר: "ממשלת הימין צריכה להבין שאינה יכולה לדרוס ברגל גסה את החלטות האו״ם ואת כללי המשפט הבינלאומי ולצפות שהעולם יתעלם מכך. מלכתחילה הממשלה עשתה פוליטיזציה למשחק ולחצה להעבירו לירושלים מטעמים פוליטיים, והיא משלמת כעת את המחיר על פוליטיזציה זו. בצל ההרג ההמוני בעזה, הרחבת ההתנחלויות, וההתכחשות המוחלטת לזכויות העם הפלסטיני, ביטול המשחק הוא תשובה עולמית הולמת לממשלת הכיבוש והדיכוי".

"אני מברך את נבחרת ארגנטינה על ההחלטה לבטל את המשחק באצטדיון אלמלחה", צייץ בחשבון הטוויטר שלו ח"כ ג'מאל זחאלקה. "עוד ניצחון למסי ולפלסטינים",צייץ ח"כ אחמד טיבי.

יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד ניצל את ההזדמנות כדי לתקוף: "שרת התרבות מתחפשת לשרת החוץ רק כדי להידחף למצלמות ובסוף אף אחד לא עושה את העבודה וארגנטינה לא תגיע לישראל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20