המחבל הרוצח תייסיר אבו סנינה הוא ראש העיר החדש של חברון מטעם תנועת פתח, כך פורסם ב"360". ארגון הטרור חמאס לא נטל חלק בבחירות.

אבו סנינה היה מבין המחבלים שביצעו את הטבח בבית הדסה בחברון לפני 37 שנה, אז נרצחו שישה בחורי ישיבה, ו-16 נוספים נפצעו. אחרי הפיגוע ביטלה הממשלה את האיסור שחל על מתיישבים לעבור לגור בחברון.

המחבל הרוצח וראש העיר החדש של חברון, תייסיר אבו סנינה. צילום: תקשורת ערבית
המחבל הרוצח וראש העיר החדש של חברון, תייסיר אבו סנינה. צילום: תקשורת ערבית

 

ראש העיר החדש של חברון, יחד עם שלושת שותפיו לטבח, שוחררו בעסקאות חילופי אסירים אחרי שנידונו למאסרי עולם. אבו סנינה הצטרף בתחילת שנות ה-90 לרשות הפלסטינית, ושימש בין היתר כמנהל המקומות הקדושים בחברון ואחראי על מערת המכפלה.

גורמים פלסטיניים ציינו את העובדה שארגון חמאס, שנחשב לארגון חזק בחברון, לא השתתף בבחירות. על פי אותם גורמים, אבו סנינה הצטרף לרשות הפלסטינית עם הקמתה בשנות התשעים המוקדמות, והצטרף למשרד המקומות הקדושים. הוא היה בעברו מנהל המקומות הקדושים בחברון, והאחראי על מערת המכפלה.

דובר היישוב היהודי בחברון נועם ארנון אמר בתגובה לבחירתו של מחבל עם דם על הידיים לתפקיד ראש העיר: "בחירתו של רוצח מורשע לראשות העירייה היא העדות לכך שהסכם אוסלו עבר מהעולם. זוהי פשיטת רגל ערכית ומוסרית. זה מראה מי הפרטנר שלנו ולאיזה שפל הוא יכול להידרדר. מדובר במחבל חבר ארגון טרור שגאה במעשיו, וגם חבריו בתנועת פתח מהללים ומשבחים את הרוצח הזה. אף אחד לא שינה גישה, המוטיבציה שלהם הייתה ועדיין לגרש יהודים מחברון".

"חמולת אבו סנינה היא אחת החמולות היציבות מבחינה כלכלית שמחזיקה בקשרים ענפים עם גורמים ישראלים. מדובר במשפחה שהיא מעצמה כלכלית. מדינת ישראל מאפשרת את ההתעצמות והשגשוג הכלכלי שלה, ואינה מתנה זאת בנורמליזציה. לאור העובדה שמחבל רוצח נבחר לראשות עיר, אנחנו דורשים ממדינת ישראל להכיר בנו כרשות מוניציפלית עצמאית נפרדת".

השר איוב קרא מהליכוד: "על אבו מאזן לבטל את בחירתו של תייסיר אבו סנינה, רוצח מתועב שרצח שישה תלמידי ישיבה, לראש עיריית חברון".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם