מימין לשמאל: הנשיא הצ'כי מיוש זמאן וראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביס. צילום: רויטרס
מימין לשמאל: הנשיא הצ'כי מיוש זמאן וראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביס. צילום: רויטרס

 

ראש ממשלת צ'כיה, אנדריי באביס, התנער במהלך ראיון מאמירתו של הנשיא הצ'כי, מילוש זמאן, לפיה יש ללכת בעקבות ארה"ב ולהעביר את השגרירות הצ'כית מת"א לירושלים. "הרעיון של נשיא ארה"ב הוא לא טוב ואפשר לראות את התגובות לכך. המעצמות צריכות לשאוף להשגת שלום", טען באביס.

כזכור, לאחר נאום נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בו הכיר בירושלים כבירה ההיסטורית של ישראל והכריז על העברה עתידית של השגרירות לעיר, נשיא צ'כיה זמאן הוציא הצהרה רשמית לתקשורת בה הביע סיפוק רב מהחלטת טראמפ. עוד סיפר כי תמיד רצה בהעברת השגרירות הצ'כית בישראל לירושלים.

"נשיאי העבר חתמו מדי חצי שנה על הצו הנשיאותי לדחיית העברת השגרירות, עכשיו טראמפ מימש את הבטחת הבחירות שלו, ויעביר את השגרירות – זה משמח אותי מאוד", סיפר זמאן.

"אני שמח כי כבר לפני ארבע שנים בביקורי בישראל אמרתי שארצה להעביר את השגרירות הצ'כית לירושלים, וכשזה יקרה, נהיה למדינה הראשונה שעושה זאת. במוקדם או במאוחר נלך בעקבות האמריקנים ונעשה זאת, מוטב מאוחר מאשר אף פעם", אמר הנשיא הצ'כי והוסיף "לכל מדינה יש את הזכות להחליט על עיר הבירה שלה".

שעות אחדות אחרי נאום טראמפ, משרד החוץ הצ'כי הוציא הודעה בה הצהיר כי צ'כיה מכירה בירושלים המערבית כבירת ישראל. הצ'כים הודיעו כי עמדתם הרשמית לא השתנתה וכי הם תומכים בפתרון שתי המדינות, כאשר מזרח ירושלים תהיה בירת המדינה הפלסטינית. הודעה ברוח דומה הגיעה בתחילת השנה גם מרוסיה.

הצ'כים הוסיפו כי העברה של השגרירות שלהם מותנית בתוצאות של מו"מ ישיר שיתקיים בין ישראל לפלסטינים. נציין כי מוקדם יותר השנה, הצביע הפרלמנט הצ'כי על הכרה בירושלים לפי גבולות 67' כבירתה של מדינת ישראל.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20