מתאוש מורבייצקי – ראש ממשלת פולין לא יגיע מחר לישראל לרגל ועידת מדינות וישגראד. במקומו של מורבייצקי יגיע לועידה המשותפת לפולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה – שר החוץ הפולני.

ככל הנראה מורבייצקי ביטל את השתתפותו בפסגת V4 (ועידת וישגראד) בעקבות דברים שהשמיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בשולי ועידת ורשה. נשיא פולין אנדז'יי דודה קרא לקיים את הפסגה בפולין, אך חזר בו לאחר קבלת הבהרות מהצד הישראלי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי, אמש בוועידת ורשה. צילום: רויטרס

 

כזכור, בשיחות עם כתבים סיפר נתניהו כי הסערה סביב חוק השואה הפולני עלתה בשיחות שלו עם מורבייצקי. "הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים. הנה אני אומר את זה ועל כך שאין ויכוח. אני לא מכיר אף אחד שנתבע אחרי שינוי החוק (הפולני). הפליליות ירדה וזה הכי חשוב", אמר נתניהו.

"אם אכן ראש הממשלה נתניהו השמיע את הדברים שדווחו בתקשורת אני מתכוון להעביר את פסגת V4 למשכן הנשיאות הפולני שבוויסלה. ישראל אינה מקום טוב להיפגש בו במצב הזה, למרות הסידורים המוקדמים", ציין דודה בטוויטר.

הציוץ של נשיא פולין

 

שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי, הבהירה במכתב לראש הממשלה הפולני את דברי נתניהו וכתבה כי "ראש הממשלה נתניהו לא אמר ש'האומה' הפולנית ביצעה פשעים נגד היהודים, אלא ש'פולנים' שיתפו פעולה עם הנאצים".

בעקבות ההבהרות חזר בו דודה. דוברו של הנשיא הוציא הודעה לפיה "קיבלנו הסברים רשמיים מהצד הישראלי ונראה כי מדובר במניפולציה עיתונאית".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20