"יאסר ערפאת מבחינתנו הוא מנהיג וסמל העם הפלסטיני, כאשר הוא גם היה חתן פרס נובל לשלום". כך אמר הבוקר לגל"צ מוחמד וותד, ראש מועצת ג'ת שבצפון השרון, בה נקרא רחוב על שם יו"ר אש"ף לשעבר יאסר ערפאת, בתגובה להודעת ראש הממשלה נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו על כך שיפעל לביטול שמו של הרחוב. "המנוח הזניח את הנשק ופנה לשלום", הוסיף וותד. עוד אמר ראש המועצה כי עדיין אף גורם ממשלתי לא פנה אליו בעניין, ואם תישלח אליו פניה כזו בנושא – "נבחן אותה נעמיד אותה בפני החוק ובהתאם לכך נפעל".

[soundcloud url="https://api.soundcloud.com/tracks/310778961" params="auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true" width="100%" height="450" iframe="true" /]

 

ראש הממשלה הגיב אמש לסערה שחוללו הפרסומים אודות מחאת נכי צה"ל שנתקלו ברחוב באפליקציית וויז ואמר כי "במדינת ישראל לא יקראו רחוב על שמם של רוצחי ישראלים ויהודים. שוחחתי על כך ביום שישי עם שר הפנים אריה דרעי. אנחנו לא יכולים לאפשר שיהיו רחובות על שמם של יאסר ערפאת וחאג' אמין אל חוסיני ואחרים במדינת ישראל, ואנחנו נעשה את הסידורים, אם צריך גם את החקיקה הדרושה, כדי שהדבר הזה לא יקרה פה". בתגובה, שלח שר הפנים אריה דרעי מכתב לראש המועצה המקומית ג'ת, המחייב אותו להסיר בתוך 48 שעות את שלט הרחוב.

חאג' אמין פינת דרוויש

יש לציין כי לא מדובר ברחוב היחיד הקרוי על שם דמות מנהיג המפורסם בתמיכתו בטרור. בכפר ג'ת קיימים גם רחובות על שמם של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש ושל חאג' אמין אל חוסייני, אשר מופיעים גם הם באפליקציות הניווט ובמפות גוגל. אל חוסייני עמד בראש הוועד הפועל הערבי, במסגרתו היה אחראי לפרעות ומתקפות על היישוב היהודי בארץ ישראל. אל חוסייני אף עמד בראש ארגון הטרור "ג'יהאד אל-מוקדס" והיה ידוע כמשתף פעולה עם אדולף היטלר והמפלגה הנאצית בגרמניה.

רחובות על שם המופתי חאג' אמין אל חוסייני והמשורר מחמוד דרוויש. צילום מסך מתוך 'גוגל מפות'
רחובות על שם המופתי חאג' אמין אל חוסייני והמשורר מחמוד דרוויש. צילום מסך מתוך 'גוגל מפות'

 

בימים האחרונים פתחו מספר נכי צה"ל במחאה על הימצאותו של רחוב על שם יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת במועצה האזורית ג'ת. לאחר שאחד מהם נחשף לקיומו של הרחוב דרך אפליקציית הניווט Waze, פנו המוחים בבקשה להסרת השם במכתב ששלחו בשמו של יו"ר תנועת 'אם תרצו' מתן פלג לשר דרעי. "אני מודה לראש הממשלה נתניהו על כוונתו לפעול להסרת שם הרחוב הנושא את שמו של רב המרצחים – אדם שלא הביא לעולם שום בשורה למעט הרג חפים מפשע וטרור", אמר פלג.

לדבריו, "תנועת 'אם תרצו' הצטרפה למאבקם הצודק של נכי צה"ל שמשקף את רצון החברה הישראלית בכללותה המבקשת להפסיק את החרפה הזו. אנו נמשיך לפעול ללא לאות כדי למנוע משונאי ישראל מבית ומחוץ להרים ראש".

"ארכי רוצח". יאסר ערפאת. צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
"רב המרצחים". יאסר ערפאת. צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
כפר ג'ת צילום: ת.ר, פיקיוויקי
כפר ג'ת צילום: ת.ר, פיקיוויקי
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20