על רקע הפרסומים על אישור אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון, מוביל ראש העיר החרדית ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, המכהן גם כיושב ראש פורום הרשויות החרדיות בישראל, התנגדות למה שהוא טוען כהדרת החרדים. "למעלה ממחצית תושבי יו"ש חרדים, מתוך 3,800 אין אפילו יחידות דיור אחת עבורם?!", קרא רובינשטיין לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו.

טוען לאפלייה. ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין עם רה"מ נתניהו
טוען לאפלייה. ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין עם רה"מ נתניהו

 

עיקר הזעם, לטענתו, הוא הוצאת אזור התעשייה של ביתר מסדר היום של ועדת התכנון. "הוצאת אזור התעשייה של ביתר מרשימת האישורים, מהווה הפרת הבטחה ויריקה בפרצוף הציבור החרדי", הוא מסביר. "מוציאים הצהרות ריקות מתוכן על עידוד התעסוקה החרדית, אבל מונעים הקמת אזור תעשייה חיוני לעיר חרדית. ביקשתי מדרעי, פרוש וגפני להתערב בדחיפות". רובינשטיין גם זועם על עיכוב תכנון שכונות עתידיות בביתר. "כשלא מתכננים דירות, לא יהיה מה לשווק גם כשתגיע הזדמנות. הבטיחו לנו לקדם תכנון, גם זה כרגע לא מבוצע".

זעם דומה הביע ראש העיר ביתר עילית גם סביב סוגיית החוק להחלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים. הוא תהה "כיצד העלו על דעתם להציע חוק כזה מבלי לתת מענה לציבור החרדי, ולביתר עילית שהינה עיר גדולה ואף כאמור צמודה לקו הירוק". במכתב ששיגר לראשי במכתב לסיעות החרדיות בכנסת בינואר האחרון, כתב: "בשם יותר מחמישים אלף תושבי ביתר שאני משמש להם כפה, אני דורש בזאת מהנציגים החרדים בכנסת, להביא באופן מידי להכנסתה של העיר ביתר עילית לחוק המבקש להחיל ריבונות ישראלית על מעלה אדומים". לדבריו אז, "לא יעלה על הדעת, כי דווקא בממשלה הזו, בה מהווים הנציגים החרדים ציר מרכזי, ניתן יהיה לאפשר העברת חוק שכזה, תוך התעלמות מצרכי הציבור החרדי ומעיר גדולה ומרכזית כביתר עילית. החלת החוק הישראלי על העיר, אינה צעד הצהרתי בלבד, אלא צעד בעל משמעות אדירה, שיביא פריחה ושגשוג לעיר מכל בחינה שהיא, למענם ולרווחתם של תושבי העיר".

The mayor of Beitar Illit Meir Rubenstein poses for a picture in the Israeli settlement of Beitar Illit, July 3, 2017. Photo by Nati Shohat/Flash90 *** Local Caption *** ביתר חרדי ראש העירייה מאיר רובינשטיין ביתר עילית פורטרט
רובינשטיין על רקע העיר ביתר עילית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

גם שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) תקף את רה"מ נתניהו על רקע הפרסומים על אישורי הבנייה וטען בראיון לרשת ב' כי "מדובר בערבוב ורמאות של נתניהו ולשכתו, הם מספרים סיפור שגוי. במקרה הטוב יאשרו כמה מאות בודדות של יחידות דיור".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות