הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ והמתח בליכוד עולה: מאה ראשי סניפים של מפלגת השלטון שיגרו מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הם קוראים לו להציג מהלך מדיני "ברוח תנועת הליכוד", לדבריהם. המכתב, יוזמת 'המטה הלאומי בליכוד', נולד מהתפיסה לפיה כהונתו של טראמפ – בייחוד אחרי שמונה השנים הקשות עם אובמה – היא הזדמנות נדירה.

במכתב הם קוראים לנתניהו "להאיץ את הבנייה בכל ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, לאמץ את דו"ח ועדת השופט אדמונד לוי, ולפעול להחלת החוק הישראלי על כל ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן".

מכתב ראשי הסניפים בליכוד לנתניהו
מכתב ראשי הסניפים בליכוד לנתניהו

בסוף המכתב, הוסיפו ב'מטה הלאומי' עקיצה לעברו של נתניהו עם ציטוט שלו עצמו מספרו "מקום תחת השמש": "מן העובדות ההיסטוריות והפוליטיות עולה בבירור כי ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה מייצגת תביעה יהודית חדשה על הארץ, או הסגת גבול מצד היהודים בשטחים אלו. יסודם בזכות ההיסטוריה הקדומה שהוכרה על ידי כל העולם".

יוזמה נוספת שנולדה ב'מטה הלאומי' היא כינוס חירום בחדר הסיעה של הליכוד, ובו יקראו לנתניהו להתנער מרעיון שתי המדינות. בכינוס, שיתקיים ביום שני – שעות לפני שנתניהו עצמו ימריא לוושינגטון – צפויים להשתתף ראשי רשויות ופעילי ליכוד בולטים.

"תומך בריבונות ישראל על מעלה אדומים"

לא רק בליכוד מתכוננים לפגישה בין נתניהו וטראמפ. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט דרש לפני כשבועיים לאשר בממשלה הצעת חוק לסיפוח מעלה אדומים. כזכור, נתניהו התעקש כי יש לדחות את ההצבעה – עד לאחר שיתאם את המדיניות מול ממשל טראמפ. בישיבת הקבינט, הוסיף נתניהו: "אני תומך בריבונות ישראל על מעלה אדומים. אין שאלה לגבי מעלה אדומים ובכל הסדר עתידי היא תהיה בריבונות ישראלית. אבל כרגע על פי בקשת הממשל האמריקאי נתבקשנו לא להפתיע במהלכים, אלא לגבש מדיניות משותפת".

בנימין נתניהו במהלך ישיבת הסיעה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
בנימין נתניהו במהלך ישיבת הסיעה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

באותה ישיבה הוסיף נתניהו – בניסיון להרגיע את הביקורת – כי הסיר את המגבלות המדיניות על הבנייה בירושלים. השבוע פוצצה בועה זו על ידי טענותיו של סגן ראש העיר, מאיר תורג'מן, שסיפר בראיון לגל"צ כי נתניהו מונע אישורים לבנייה בשכונה בדרום העיר.