בית המשפט הצבאי הסמוך לסאלם. צילום: דוברות מג"ב
בית המשפט הצבאי הסמוך לסאלם. צילום: דוברות מג"ב

כאמור לוחמי משמר הגבול של משטרת ישראל ולוחמי המשטרה הצבאית, עצרו חשוד שהגיע לבית המשפט הצבאי שומרון הסמוך לכפר סאלם ועל גופו התגלה ככל הנראה מטען צינור. לאחר שהפלסטיני החשיד את הכוחות וגלאי המתכות בעמדה אף התריע כי החשוד נושא על גופו חומר מתכתי, ערכו הלוחמים במקום חיפוש בבגדיו במסגרתו אותר מטען הצינור.

החשוד, פלסטיני תושב מחנה הפליטים ג'נין כבן 16 נעצר לחקירת גורמי הביטחון. הכניסה לבית המשפט עדין סגורה ורק בסיום פעילות החבלן המשטרתי שבמקום נדע האם אכן מדובר במטען המכיל חומר נפץ.

הפעם השנייה מזה שבועיים

לפני כשבוע וחצי נמנע פיגוע דומה בבית הדין הצבאי בשומרון. חמוש בשני מטעני צינור וסכין, כאשר מחבל פלסטיני ניסה להיכנס לבית המשפט הצבאי שומרון שבחטמ"ר מנשה. המחבל בן 17 תושב מחנה הפליטים בג'נין.

מטען הצינור. צילום: דוברות המשטרה
מטען הצינור. צילום: דוברות המשטרה

אותו פלסטיני הגיע לעמדת הבידוק בכניסה לבית המשפט, המאוישת על ידי לוחמי מג"ב והמשטרה הצבאית. הפלסטיני שהעלה את חשדם התבקש להוריד את מעילו ולהרים את החולצה כשלפתע הבחינו הלוחמים במטען צינור המוסלק עליו. מיד הלוחמים הורו לו להניח המטען והביאו למעצרו כשהמעיל נשאר מונח מטעמי בטיחות.

למקום הוזעק צוות חבלנים של מג"ב שהחלו בבדיקת המטען שהתגלה כשבמסגרת הטיפול בזירה ובדיקת המעיל גילו החבלנים מטען צינור נוסף, מצית וסכין. המטענים נוטרלו בפיצוצים מבוקרים על ידי צוות החבלה והערכה היא שמדובר במטענים שהכילו מספר ק"ג של חומר נפץ.

גם במאי האחרון ניסו מחבלים לבצע פיגוע דומה, כאשר תושב מחנה הפליטים בג'נין נשא על עצמו שני מטעני צינור ונעצר על ידי לוחמי משמר הגבול של משטרת ישראל ולוחמי משטרה צבאית הפועלים בחטמ"ר מנשה.

בהודעה נמסר אז כי המחבל הקטין הגיע לאחת מנקודות הביקורת של בית המשפט הצבאי, בניסיון לעבור את עמדת הבידוק ולהיכנס פנימה. הקטין, שטען שאין ברשותו תעודת זהות, העלה את חשדם של הלוחמים במקום. ואכן, בבדיקה שביצעו, נמצאו שני מטעני צינור שהיו מוסתרים בבגדיו.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי