המאבק בסרבניות הגט מעלה הילוך. מחנכת כיתה הושעתה מתפקידה בשל היותה סרבנית גט. ההשעיה הגיעה בעקבות צווי הגבלה שהפעיל בית הדין הרבני בחיפה. מדובר בסנקציה ראשונית מסוגה שמפעיל בית דין רבני כנגד סרבנית גט.

בניין משרד החינוך בירושלים. צילום פלאש 90

 

תביעת הגירושין של המורה הוגשה על ידי בעלה כבר לפני למעלה משמונה שנים, אך חרף הפצרותיו לא נענתה אשתו לקבל את הגט. בתיק המדובר נתקבלו 285 החלטות סביב סירובה של האשה.

מדובר בצווי הגבלה מחמירים ביותר שכוללים צו עיכוב יציאה קבוע מהארץ, מניעה או קבלת דרכון, איסור החזקה של רישיון נהיגה; הגבלה בבנקים כלקוח מוגבל ועוד.

בית הדין פנה בין היתר למשרד החינוך עם צו הגבלה לעיסוק בהוראה לסרבנית ובקשתו נענתה.

ממשרד החינוך נמסר: "האישה מוצאת לחופשה ללא תשלום מעבודתה כמורה ומחנכת עד לקבלת החלטה אחרת מבית הדין הרבני ומתוקף החובה לבצע הוראה שיפוטית שנתנה על ידי בית הדין הרבני מכוח סמכותו".

מבית הדין נמסר כי באם הצעדים האחרונים לא יועילו הוא ינקוט בצעדים חריפים אף יותר: "במידה ועד לתום חודש תשרי לא תתקבל בקשה מאת האישה לקביעת מועד לסידור גט. בית הדין ישקול להחריף את צווי ההגבלה או הטלת סנקציות נוספות כגון הטלת קנס חודשי או שבועי וכן ישקול הטלת סנקציות נוספות במסגרת חוק בתי הדין הרבניים התשנ"ה 1995 כלומר מאסר בפועל".

אורן רפאל

אורן רפאל