המשטרה הגישה ליועץ המשפטי לממשלה את המלצותיה בתיק 4000 (תיק בזק) והודיעה כי לדעתה בין ראש הממשלה לבעלים של בזק התקיימה "מערכת יחסים שוחדית".

על פי הודעת המשטרה, החשד המרכזי הנו שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש במישרין ובעקיפין, להתערב בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו. על כן היא ממליצה להעמידו לדין בגין שוחד מרמה והפרת אמונים וכן בגין קבלת דבר במרמה.

איש העסקים שאול אלוביץ' בהארכת מעצר. צילום: פלאש 90

 

המשטרה ממליצה להעמיד לדין בגין שוחד גם את רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ואת בני הזוג איריס ושאול אלוביץ'.

המשטרה גם ממליצה להעמיד לדין את מנכ"לית בזק לשעבר סטלה הנדלר בגין מרמה והפרת אמונים.

באשר ליאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, נמסר כי לא התגבשה נגדו שתשתית ראייתית לביצוע עבירות.

שרה ויאיר נתניהו. צילום: פלאש 90

תגובת ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בביטול להמלצות הממשלה: "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות", אמר נתניהו".

"להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור", הוסיף נתניהו בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו. "אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה – שלא היה כלום כי אין כלום".

 

בליכוד תומכים בראש הממשלה: בפתח ישיבת שרי הליכוד,אמר שר התחבורה ישראל כץ, בשם השרים, כי הוא "מחזק את ראש הממשלה". נתניהו השיב: ״תודה רבה לכם, אבל אתם כנראה לוקחים את זה יותר ברצינות ממני״.

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב, התייחסה להמלצות המשטרה ותקפה את המפכ"ל היוצא רב-ניצב רוני אלשיך:  "כמה לא מפתיע שאקורד הסיום של המפכ"ל היוצא הן המלצות נגד ראש הממשלה ובני משפחתו"

"המפכ"ל אלשיך ממשיך לעשות הכל כדי שטריקת הדלת ביציאתו מהתפקיד תהיה חזקה ככל שניתן. לאחר שניסה לחבל במינויים של מי מהמומלצים לתפקיד המפכ"ל, הוא ממשיך לחפש את הכותרות", אמרה רגב. "ביום כניסתו לתפקיד הבטיח אלשיך שמשטרת ישראל תחדל מפרסום המלצות בעניין חקירות. גם ביום יציאתו הוא מוכיח שאין לו מילה – לא רק שהוא לא עמד בהבטחתו, הוא עושה בדיוק הפוך".

הדס פרוש, פלאש 90
תוקפת את המפכ"ל אלשיך. שרת התרבות והספורט מירי רגב. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

לגבי ההמלצה להעמיד את נתניהו לדין בגין שוחד אמרה רגב: "אני סומכת על ראש הממשלה ורעייתו. הם אנשים ישרים והגונים ששמים לנגד עיניהם את טובת מדינת ישראל ואזרחיה. הגיע הזמן לחדול מתלות את נבחרי הציבור בכיכר העיר", וסיכמה: "ראש הממשלה, המשך בכוחך זה והצלח".

גם ראש עיריית ירושלים לשעבר וחבר הליכוד בהווה, ניר ברקת, הביעה תמיכה בראש הממשלה: "אני מאמין לו ויודע שימשיך ויעשה את מה שנכון לעם ישראל", צייץ ברקת בחשבון הטוויטר שלו.

תגובות משמאל

 

גם בשמאל מיהרו להגיב לפרסום המלצות המשטרה. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס להמלצות ואמר כי "נתניהו הפך לנטל על ישראל. עליו להתפטר מתפקידו".

גבאי הוסיף: "ראש ממשלה עם כל כך הרבה פרשיות שחיתות סביבו לא יכול להמשיך בתפקידו ועליו להתפטר. אדם שמונע על ידי אובססיה חולנית על מה יגידו עליו בתקשורת לא יכול להנהיג את מדינת ישראל. וכל יום נוסף בתפקידו הוא נזק לאזרחי ישראל".

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני קראה "בחירות עכשיו". לבני צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי "נתניהו חייב ללכת לפני שיהרוס את גורמי אכיפת החוק כדי להציל את עורו", והוסיפה כי לדעתה, "לעם ישראל מגיעה מנהיגות נקיה".

 

 

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20