שני חיילים עברו היום (ב') לינץ' בג'נין כאשר נכנסו בשוגג לעיר הפלסטינית וספגו את זעמם של ההמון האלים המצויד באבנים וכיסאות. במערכת הפוליטית יש מי שמיהרו לגנות את האירוע. "ראינו היום התנהגות של חיות אדם", אמרה הערב שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) בהתייחסה ללינץ'. "מראות הדם האלו הזכירו את הלינץ' ברמאללה לפני 18 שנה לערך. ברוך ה', הפעם זה הסתיים בתוצאות פחות חמורות".

רכב החיילים בתוך ג'נין. צילום פלסטיני

 

לדבריה, "החברה הישראלית לא תסבול לאורך זמן חיים לצד מערכת שמסיתה ומטפחת שנאה טרור ואלימות. אירועים מסוג זה שאירע היום, מקרבים את היום שבו אנו – מדינת ישראל נצטרך לקחת אחריות מחדש על הנעשה שם. מאחלת לחיילת ולחייל החלמה מהירה מהפציעות שגרמו להם חיות ופראי האדם האלה".

גם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הגיב נחרצות ללינץ' ואמר כי "צה"ל חייב לשלוף הלילה את כל משתתפי הלינץ' בג'נין, להעלות אותם על משאיות ולזרוק אותם לסוריה או ללבנון, אם רוצים שמשהו מההרתעה הישראלית ישרוד". חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד) הגיב לאמירתו לש נשיא המדינה ראובן ריבלין על הצורך בהענקת זכויות אזרח לפלסטינים ותהה: "הנשיא ריבלין, רק שאבין: על פי משנתך המלומדת – גם אלו מניסיון הלינץ' היום בג'נין אמורים לקבל זכויות אזרח מלאות? כי על פי משנתי המלומדת, הם אמורים לקבל בכדור בראש!".

"לשלוף ולזרוק". ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

מנגד, חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני) צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "התמונות מג'נין והלינץ' שלא היה מלמדים על עומק השנאה כלפינו וגם על היעילות והמשקל החשוב של הביטחון המסכל. לא להקל ראש בשת"פ הבטחוני. הוא מציל חיים".

"האירוע בג'נין חמור מאוד ואין לעבור עליו בשתיקה", צייץ חברו למלפגה, ח"כ עמיר פרץ. "ראשית, נדרשת בדיקה פנימית בתוך צה"ל. שנית, יש לחזק את התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית – חרף השפל ביחסים המדיניים – ולדרוש ממנה לטפל בגורמים האחראים להתלהמות כנגד חיילינו".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20