מהי קרן נאמנות?

קרן נאמנות היא מכשיר פופולארי מאוד המבוסס על השקעה בבורסה דרך אפיקים שונים, כמו: מטבע חוץ, מניות ועוד. לכל קרן נאמנות קיים מנהל קרן, המחליט על אפיקי ההשקעה ושאר מאפייני הניהול בהתאם להסכם נאמנות ידוע ומוסכם.

היתרון הכלכלי הנובע מהשקעה בקרן הנאמנות היא הרווח הפוטנציאלי הרב שיכול להתקבל מהשקעות מושכלות, וזאת בייחס לאפיקי השקעה אחרים. כמו כן, ההשקעה בקרן הנאמנות יכולה לעיתים להפיק רווח רב יחסית בזמן קצר, מה שהופך אותה לאטרקטיבית אף יותר, לדעת רבים בישראל. אולם, יש לציין כי ההשקעה בקרן הנאמנות טומנת בחובה גם סיכון מסוים, המשתנה מקרן לקרן, בהתאם לאפיקי ההשקעה, כושר הניהול של מנהל הקרן וכד'.

יתרונות ההשקעה בקרנות נאמנות:

  • פעילות בהתאמה מלאה לשוק ההון – ההשקעות בקרנות ההון מורכב מאפיקי השקעה רבים בבורסה, דבר שמקטין משמעותית את הסיכון הכרוך בהשקעה.
  • סוגים שונים של קרנות – הסוגים השונים של קרנות הפנסיה (בין היתר, קרנות פטורות ממס לעומת חייבות במס) מאפשרות למשקיעים לבחור את מכשיר ההשקעה ההולם אותם ביותר בהתאם לסכום שיש ברשותם, זמן ההשקעה הצפוי וכד'.
  • ניצול הידע הרחב של מנהלי ההשקעות – מנהלי קרנות הנאמנות הינם בעלי מקצוע מוכשרים לכך (בעלי רישיון ייעודי) אשר הופך אותם לבעלי ידע מקצועי בשוק ההון ומאפשר להם להתאים את ההשקעות לתנודות הקיימות בשוק.
  • שקיפות הקרן – כל אדם שבחר להשקיע את כספו בקרן הנאמנות רשאי לצפות בכל הביצועים של הקרן באתר הבורסה הישראלי, כמו גם באתר הקרן עצמה (יש לציין כי קרנות נאמנות אמינות ואיכותיות מאפשרות למשקיעים לצפות בנתונים מדויקים מטעמן, באתר החברה ב"אזור אישי" וכד').

כמה נקודות חשובות נוספות

למרות מה שנאמר לעיל, חשוב לציין שלא כל קרן נאמנות מהווה בהכרח אפיק נוח או בטוח להשקעה. בבואכם לבחור את הקרן המתאימה, יש לשים דגש מיוחד על הרזומה של מנהלי הקרן, על תנאי ההשקעה (הכוללים גם את עמלת הניהול וכד') וכן, את עניין השקיפות והזמינות של מנהל הקרן לכל פניה שלכם.

זכרו שלמרות שקרן הנאמנות מפוקחת על ידי נאמן הקרן (שתפקידו לפקח על פעילות המנהל) והרשות לניירות ערך בישראל, עדיין פעילות הקרן צריכה להיות מובנת ושקופה עבורכם באופן אישי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20