השר איוב קרא. צילום: פלאש 90

 

רה"מ בנימין נתניהו התייחס היום (ב') לחשיפת חדשות 20 אודות האיומים על חייו של השר איוב קרא בתגובה לתמיכתו ב'חוק הלאום'.

"איוב, אני מחזק אותך ואת בני משפחתך ומודה לך על הנאמנות והדרך. חוק הלאום לא פוגע באחינו הדרוזים", אמר נתניהו בפתח ישיבת שרי הליכוד. השר קרא הבהיר: "מי שמסית נגדי ונגד חוק הלאום הם חברי הרשימה המשותפת".

כזכור, אמש פרסמנו כי בעקבות תמיכתו ב'חוק הלאום' שאושר בשבוע שעבר בקריאה שלישית בכנסת, קיבל שר התקשורת איוב קרא מאות נאצות, גידופים וקללות מצד גורמים בתוך העדה הדרוזית. בין יתר ההודעות היה גם איום מפורש בו נכתב כי יחוסל ויפגעו במשפחה שלו. משפחתו של השר קרא אף סולקה מאירוע בו השתתפה.

רה"מ בנימין נתניהו והשר איוב קרא. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חברי כנסת דרוזים עתרו לבג"ץ נגד חוק הלאום

חוק הלאום בדרך לבג"צ. את העתירה הגישו שלושה חברי הכנסת הדרוזים – חמד עאמר מישראל ביתנו, אכרם חסון מכולנו וסאלח סעד מהמחנה הציוני. דרישתם מבית המשפט היא לבטל את החוק מכיוון שהוא פוגע בבני מיעוטים , מדיר את דוברי הערבית ומפלה את היישובים הדרוזים. לעתירה הזאת הצטרפו גם פורום ראשי הרשויות הדרוזיות ופורום עורכי הדין הדרוזים.

"יש בחוק התעלמות מוחלטת מהמיעוט הדרוזי בפרט והערבי בכלל ומזכויותיו", כתבו העותרים, "מעבר להגדרת המדינה עם דגש על יהדותה, עוסקת המדינה בעיגון הזכויות הקולקטיביות של הרוב היהודי. המיעוט הערבי המהווה 20% מאזרחי המדינה אינו זוכה לכל הכרה בזכויותיו הקולקטיביות אבל מעבר לזה אף לא זוכה להכרה כקבוצת מיעוט בישראל, תוך עיגון ההגנה על זכויות הפרט שלו".

מתוך 'היום הזה', א'-ה' ב-23:00

החשש של ראשי המגזר הדרוזי הוא שהחוק יביא לריחוק של הצעירים הדרוזים מתחושת השייכות למדינת ישראל, ויעודד את הגורמים הקיצוניים אלא שמנסים ללא לאות לערער על ברית הדמים ההיסטורית של הדרוזים והיהודים.

מכיוון שמדובר בחוק יסוד, הסיכוי שבג"ץ יבטל את כולו או כמה מסעיפיו – נמוך. ראשי המגזר הדרוזי שוקלים צעדי מחאה נוספים נגד החוק – בין היתר הפגנות וקריאה פומבית לראש הממשלה לתקן את החוק טרם כניסתו לרשומות.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20