קצין בכיר בחיל האוויר מעביר מסר לרצועת עזה לאחר תקיפה של קרוב ל-170 מטרות ברצועה. לדברי הקצין הבכיר בחיל האוויר עשרות מטוסי קרב חגים בכל זמן נתון מעל הרצועה כשכולם חמושים עם כמות גדולה של מטרות. בהמשך דבריו הבהיר כי הירי כוון רק אל מבנים ריקים.

ההפצצות אמש בעזה. צילום: פלאש 90

 

"ביממה האחרונה אנחנו עוסקים בהתקפה מאוד משמעותית על החמאס ושאר הארגונים בעזה. ההתקפה הזו שונה באופן מהותי מדברים שעשינו בעבר גם בכמות וגם באיכות", אמר הקצין הבכיר.
"אנחנו עלינו מדרגה בכל מה שקשור למטרות העוצם. מדובר במטרות שיש להן חשיבות גדולה עבור האויב ויש כאן גם עניין של תודעה. מיטות בניינים של חמש ושש קומות בלב העיר עזה מייצרת אפקט בצד השני ואנחנו רואים את זה בבחינה של המקורות שלנו".

"בכל צוק איתן תקפנו שתי מטרות עוצם כאלו ובלילה האחרון תקפנו שתי מטרות כאלו״ מסביר הקצין. בצה"ל בכלל ובחיל האוויר פיתחו אסטרטגיה חדשה שלהערכת הצבא תביא להרתעה ביום שאחרי "מבחינת האתגר לתקוף מבנים בגודל כזה עד השמדה באופן כליל בתוך שכונה אזרחית זה אתגר טאקטי גדול", מסביר הקצין הבכיר בחיל האוויר. "בנינו יכולת לעשות כזה דבר בלי להרוג אף אחד".

לדברי הקצין, המערכה בעזה טרם הסתיימה וברגע זה חיל האוויר נערך להעצים את התקיפות. "אנחנו עסוקים כרגע בתכנון המהלכים הבאים מתוך הבנה שהמצב יכול מצד אחד להרגע ומצד שני להסלים. מטוסי חיל האוויר חמושים ויש בכל זמן נתון הרבה מאוד מטוסים מעל רצועת עזה ואנחנו ערוכים לפעולות בהתאם להוראות הרמטכ״ל".

על תקיפות חוליות שיגור סיפר הקצין הבכיר בחיל האוויר "עד כה תקפנו חוליות שיגור במספרים לא קטנים. התקיפה מתבצעת שניות עד דקות לפני ההפעלה שלהם ויש לא מעט הצלחות. עשרות מטוסי קרב עם חימושים כבדים לוקחים חלק ביממה האחרונה בפעילות האווירית בעזה. הפעולות הכירורגיות הן מאוד אגרסביות. המחיר שאנחנו גובים מהאויב הוא מאוד גבוה. ההגיון הוא לא להילחם על הרקטה האחרונה אלא על המחיר שהצד השני משלם. אני מאמין שמחיר כזה ייצר הרתעה גדולה ביום שאחרי".

עוד מוסיף הקצין הבכיר "אנחנו פועלים תוך הקפדה על הערכים שלנו. אנחנו לא נלחמים נגד אזרחים, הפעילות שלנו היא נגד מטרות צבאיות בלב שכונת מגורים. צריך להבין איך זה כשתוקפים בניין שמסביב אוכלוסייה גדולה מתפנה מהבתים. במבנים היו אנשים, אנחנו פינינו אותם בשיטות שלנו ותקפנו רק מבנים שהיו ריקים".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון