קצין בכיר באוגדת איו"ש אומר הבוקר (חמישי): "לא סיימנו את המרדף אחר החולייה שביצעה את הפיגוע בעפרה".

בצה"ל מפרסמים הבוקר פרטים חדשים על הלילה הדרמטי בו כוחות הביטחון סגרו מעגל על המחבלים שביצעו את הפיגוע באזור התעשייה ברקן ובצומת עופרה.

קצין בכיר באוגדת איו״ש מספר הבוקר כי המבצע הבשיל ב-48 השעות האחרונות. "בהקשר לפיגוע בעופרה אנחנו אומנם סיכלנו את אחד המחבלים אבל אנחנו ממשיכים לעבוד על המרחב. בסך הכל אנחנו בתוך תהליך ועד שלא נהיה בטוחים שטפלנו בחוליה אנחנו נמשיך. אנחנו עדיין בתוך מרדף" הוא מסביר.

פעילות כוחות צה"ל לאיתור המחבל מברקן. צילום: דו"צ

"החוליה מעופרה אנחנו בעוד מבצעים סיכוליים. את המחבל הרגנו בגלל איך שהוא התנהג וחוץ ממנו עצרנו עוד כמה אנשים ונסיים את הסיפור הזה בהמשך".

עוד מוסיף הקצין הבכיר "לגבי המחבל מברקן הוא מוגדר כמחבל בודד אבל הוא קיבל הרבה מאוד סיוע. להבנתנו הוא הצליח לאחר שנמלט להגיע לכל מיני סייענים שהצליחו לסייע לו״

״היו לנו פרטי מידע רבים ועד שהגענו לפרט המידע שסגר על המחבל מברקן זה לקח זמן. הצלחנו להגיע בצורה חשאית למרחב והצלחנו לסגור אותו. הנחת העבודה שלנו הייתה שהוא ירצה להלחם. הימ״מ כמו שהוא יודע הצליח לפגוע בו בלי להפגע. המחבל השיב אש אבל הכח חיסל אותו״ סיפר הקצין הבכיר.

כאמור לפי הודעת השב״כ אשראף נעלוה תיכנן פיגוע נוסף ״הוא תיכנן לבצע פיגועים״ מסביר הקצין הבכיר. ״לנו היה ברור שאחרי הפיגוע הוא ינסה שוב לפגע ולכן הדחיפות הייתה להרוג אותו לפני שהוא יבצע פיגוע נוסף. השקענו משאבים עצומים לטובת זה. עצרנו פעילות של יחידות שלמות רק על הפעילות הזו. היה ברור לנו שהוא בדרך לבצע פיגוע נוסף ורצינו לעצור את זה״.

הקצין הבכיר מספר כי המחבל הסתתר בשומרון ובצפון השומרון אבל הכוחות לחצו אותו עד שסגרו עליו מעגל. "למרות הסיכול הגדול עדיין בכל חודש יש פיגועים אבל הדבר המרכזי הוא שאנחנו מתמודדים עם פעילות סיכולית שלא רואים אותה".

הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט. צילום: פלאש 90

לשאלה איך הוא הצליח לחמוק תשעה שבועות ענה הקצין הבכיר ״אנחנו הצלחנו להגיע בחלק מהמקרים מאוד מאוד קרוב והוא התחמק לנו. הוא התנהל בצורה נכונה וקיבל עזרה מאוד טובה. הוא התנהל נכון והיה לו מזל רב. כל הזמן אספנו עליו עד שהגיע סגירת המעגל. לפעמים מעצר של מחבל מתחבר מאוד מהר כמו החוליה בעופרה ולפעמים זה היה לוקח הרבה זמן״.

הבוקר קיים ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, הערכת מצב מטכ״לית.  בפתח דבריו, הרמטכ״ל הביע הערכה רבה לחיילי ולמפקדי צה״ל הפועלים בגזרות השונות. בתוך כך, ציין הרמטכ״ל לחיוב את ההישגים המבצעיים של הכוחות המשתתפים במבצע ״מגן צפוני״ לחשיפה ונטרול המנהרות ההתקפיות של חיזבאללה החוצות לשטח הארץ.

בנוסף, הרמטכ״ל ציין לחיוב את הנחישות, הדבקות במשימה ושיתוף הפעולה הפורה בין כוחות צה״ל, שב״כ ומשטרת ישראל, אשר הביאו הלילה לפגיעה ולמעצר המחבלים שביצעו את פיגועי הירי בברקן ובצומת עופרה.
״המאבק בטרור הוא מאבק מתמשך אך המסר לטרור ולמחבלים ברור״ אמר הרמטכ״ל, והוסיף כי המאמץ לשימור הביטחון ותחושת הביטחון באיו״ש וביתר הגזרות נמשכים כל העת.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון