נתניהו וכץ במסיבת עיתונאים על מתווה הנכים, 3 ינואר 2018. צילום: הלל מאיר/TPS
נתניהו וכץ במסיבת עיתונאים על מתווה הנכים. צילום: הלל מאיר/TPS
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר העבודה והרווחה חיים כץ סיכמו על מתווה משופר להעלאת קצבאות הנכות הכולל את הקשישים הנכים והעיוורים. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בעניין הבוקר (רביעי) אמר השר כץ: "יחד עם ראש הממשלה ושר האוצר, הבאנו מתווה משופר שכולל את הקשישים והעיוורים וכבר בשנת 2018 נחלק לכלל הנכים 2.141 מליארד ש״ח בשתי פעימות בחודשים ינואר ויולי. זהו צעד ראשון בדרך לשיפור מצבם של הנכים, בסוף הדרך היעד צריך להיות שכר מינימום. ביחד עם העיוורים נחלק את התוספת ההיסטורית של 50 מלש״ח ששמה סוף לקיפוח של אוכלוסיה זו״.
על פי המתווה, בפעימה הראשונה יקבלו הנכים תוספת תקציבית של כ-350 שקלים בחודש כבר מהחודש. המתווה עצמו יכלול ארבע פעימות, שתיים מהן השנהץ השרים סיכמו גם על תוספות תקציב לנכים הקשישים, לילדים נכים וגם לעיוורים.
נתניהו וכץ במסיבת עיתונאים על מתווה הנכים, 3 ינואר 2018. צילום: הלל מאיר/TPS
צילום: הלל מאיר/TPS
הדיונים על המתווה ארכו ימים ארוכים והתנהלו ברובם בין השר כ"ץ לאגף התקציבים באוצר. רק לאחר התערבות השר כחלון סוכמו הסעיפים הבעייתים יותר. לביא נאור, דובר מאבק הנכים, אמר לערוץ 20: "הפתרונות שהציעו לנו עד כה לא מקובלים עלינו ולא עונים לדרישות הבסיסיות שלנו. אנחנו נמשיך להפגין בכל דרך ויש לנו כמה תוכניות גדולות מאוד שבקרוב ייצאו לפועל, עד אשר כל ארגוני הנכים יקבלו את הדרישות שלהם. המאבק נמשך."
 מי שלא השתכנעו מההודעה על מסיבת העיתונאים הצפויה הם קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", שחסמו את צומת עין כרמל ומבעירים צמיגים כמחאה על חוסר התיחסות הממשלה בכל נושא קצבאות הנכים. לדברי מוביל קבוצת הנכים הופכים לפנתרים אייל כהן אומר אייל כי הבערת צמיגים היא אות אזהרה לעלית מדרגה בהחרפת המאבק.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20