הנשיא האמריקני טראמפ הבטיח את תוכנית המאה והפרטים הרשמיים הראשונים מתוכה נחשפים היום הישר מפיו של חתנו ויועצו הבכיר: קביעת גבולות, עזה ויהודה ושומרון תחת הנהגה אחת ופתרון לסוגיות הליבה. מה שאמור היה להיות מוצג במלואו אחרי הבחירות בישראל – תופס את המערכת הפוליטית 43 ימים לפניהן.

ראש צוות השלום של הבית הלבן, ג'ארד קושנר, אמר הערב (ב') בראיון ל'סקיי ניוז' בערבית כי תכנית השלום האמריקנית מפורטת מאוד ותתמקד בקביעת הגבולות ובפתרון סוגיות הליבה. לדבריו של קושנר, "ניסינו לנסח פתרונות מעשיים וצודקים לסוגיה הישראלית-פלסטנית שיהיו רלוונטים לשנת 2019. אנחנו רוצים שיהיה חופש לאנשים ושיוכלו לחיות בכבוד".

קושנר, שיחד עם ג'ייסון גרינבלט, יועציו הבכיר של טראמפ לענייני המזרח התיכון, כבר החל במסע לגייס תמיכה לתוכנית, המשיך ואמר כי "הסכסוך הישראלי-פלסטיני נוצל במשך שנים לצורך הסתה לקיצוניות. במשך שנים ההתנגדות לישראל איחדה את האזור. אבל עכשיו זה משתנה. אנו רואים שאיראן מהווה את האיום הגדול ביותר באזור".

הוא אף הסביר את סיבת שמירת פרטי התוכנית סמויים. "הצלחנו לשמור בסוד חלק גדול מפרטי התכנית – זה דבר חשוב", אמר. "בתכניות קודמות הפרטים הודלפו לפני הזמן וזה גרם לפוליטיקאים לסגת".

ב'ליכוד' אומרים הערב כי "ראש הממשלה נתניהו שמר על ארץ ישראל ועל מדינת ישראל מול הממשל העויין של אובמה והוא ימשיך לעשות זאת מול הממשל האוהד של טראמפ".

הימין החדש: "התוכנית חוזרת על הפרדיגמה הכושלת שהביאה עלינו מעל אלף הרוגים וטילים"

מטעם 'הימין החדש' נמסר כי "תכנית המאה של טראמפ שתובא מיד לאחר הבחירות חוזרת גם היא על הפרדיגמה הכושלת שהביאה עלינו מעל אלף הרוגים לצד אלפי טילים על ישראל, וטומנת בחובה סכנה ברורה ומידית לקיומה של מדינת ישראל". לדבריהם, "רק מפלגה ציונית דתית חזקה שמחוייבת לערכים ולחזון של הציונות הדתית ובכלל זה לחזון ארץ ישראל השלמה, תחזק את גוש הימין ותדע לשמור על נתניהו והליכוד מהרפתקאות מסוכנות כאלו".

חדשות 20

חדשות 20