אב לילדה חולה נטל קנאביס ונזרק מוועדת הרווחה: סערה במהלך דיון של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בנושא רפורמת הקנאביס הרפואי. מאיר קדוש, אב להללי החולה באפילפסיה קשה, נטל שמן קנאביס לעיניי הנוכחים במטרה להוכיח שלא מדובר בסם מסוכן.

האב נשא דברים מכמירי לב על מחלתה של בתו שלא נמצאה לה תרופה קונבנציונלית וכי התרופות שסיפקו לה הרופאים גורמות לעיוורון. יש לציין כי בטרם מטופל מקבל אישור לשימוש בקנאביס מהיחידה לקנאביס רפואי (היק"ר) במשרד הבריאות הוא נדרש לנסות חמש תרופות שונות שיוכחו כבלתי יעילות.

האב מאיר קדוש נוטל שמן קנאביס בוועדת הרווחה. צילום מסך

עוד סיפר קדוש כי כיוון ששמן הקנאביס אינו מוכר כתרופה נשללה מבתו הזכאות לגמלת ילד נכה מהביטוח הלאומי וכי בית החולים סרב לטפלה במחלתה משום שנטלה קנאביס רפואי.

האב ביקש להציג לנוכחים "ניסוי קליני" והחזיק כוס ובה עשרה כדורים. הנוכחים צעקו לו שלא יטול אותם והוא הרגיע "את הכדורים חלילה וחס לא חשבתי לקחת כי זאת התאבדות". לעומת זאת, קדוש לגם במהירות שני בקבוקונים של שמן קנאביס מזן אבידקל 30%. "זה לא התאבדות. בזה אין מנת יתר", הסביר לאחר מכן. 

קדוש מוצא מוועדת הרווחה. צילום מסך

"אם אהיה בן משפחה של לא עלינו ילד חולה סרטן אני לוקח אחריות. אני מוכן לאבד את החירות ואני אגדל חממה בשבילו. אם תגעו לבת שלי ברישיון שלה או בזן שלה או במה שעוזר לה כרגע אני מבטיח לכם, אני אביא את הזן הזה, את האבידקל, ואני אגדל אותו", אמר האב הנסער. "האנושות מתמוטטת" הוסיף והאשים את מתנגדי הלגליזציה ברצח.

מכרים של האב סיפרו כי הוא נוהג לפקוד את דיוני הוועדה בשקט ובנימוס וסוחף את הנוכחים בדבריו. אולם היום ביקש האב לעורר פרובוקציה במטרה למחות על כוונת הרפורמה לאסור שימוש בזני קנאביס שעד כה הותרו והצילו חיי חולים רבים.

בעקבות המהומה סגר יו"ר ועדת הרווחה, ח"כ אלי אללוף, את הדיון. בוועדה נכח שר הבריאות, יעקב ליצמן, שביקש להציג את התקדמות הרפורמה ולשמוע את החולים וכן ראש השדולה לקנאביס רפואי, ח"כ שרן השכל.

זן האבידקל, אותו נטל קדוש, מכיל רק THC 1.5% המוכר לציבור כחומר פסיכואקטיבי ו"ממסטל" ו-CBD 30% שהוא החומר המרפא את החולים. השימוש בזן זה נפוץ בילדים חולי אפילפסיה העמידים לתרופות ובילדים הלוקים באוטיזם.

שמן קנאביס מזן אבידקל. צילום: בת-אל בנימין

בעקבות הרפורמה מחיר הקנאביס ייזנק, הספקים מתנגדים

עד כה נאלצו מטופלים בשמן קנאביס להוכיח כי הם עמידים לטיפול תרופתי ולאחר מכן להגיש בקשה החתומה ע"י רופא מקצועי ליחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות. אישור הבקשה ארך זמן רב והוא הגביל את החולים לספק קנאביס בלעדי.

רכישת הקנאביס התבצעה אחת לחודש באמצעות משלוח מאובטח או הגעה לנקודת החלוקה של הספק. המחיר היה אחיד ועמד על 370 ש"ח. יש לציין כי כל שינוי ברשיון או חידושו אחת לשנה מצריך פניה והליך מחודש.

אולם הרפורמה שאמורה להכשיר רופאים לאשר רישיונות ולהנגיש את הקנאביס לבתי מרקחת לרווחת החולים גם תוביל לזינוק במחירי הקנאביס הרפואי. בנוסף, חלק מהזנים שעד היום שימוש חולים במחלות קשות, יאסרו לשימוש. בעקבות כך, חלק מספקי הקנאביס הודיעו כי יתנגדו לקחת חלק ברפורמה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20