הוועדה לבחינת התנהלות קרנות הקולנוע מתחילה לפעול: בנאום שנשאה שרת התרבות והספורט מירי רגב בטקס פרסי אופיר בספטמבר האחרון, רמזה כי תחל לפעול לשינוי תרבותי בתעשיית הקולנוע הישראלית. רגב הקימה ועדת הד-הוק שתבחן את התנהלות הקרנות, המנהלות תקציב של כ-80 מיליון ש"ח בשנה. באחרונה, כך נודע לאתר ערוץ 20, פנתה הוועדה ליוצרים שנפגעו מהתנהלות קרנות הקולנוע, בבקשה לדווח.

נמל הבית. צילום: יחצ
נמל הבית. צילום: יחצ

במקביל, פונה הוועדה אל קרנות הקולנוע עצמן, מהן הוא דורש למסור מידע על הלקטורים שאישרו או דחו הצעות לסרטים. הלקטורים הם המסנן הראשוני של תעשיית הקולנוע. הם בוחנים את התסריט מבחינה מקצועית וקובעים אלו סרטים יוכלו להיבחן על ידי הקרנות. נכון להיום, יוצר שרוצה ליצור סרט בישראל אינו מסוגל לעשות זאת בלי תמיכה משמעותית מקרנות הקולנוע.

זיו מאור, יו"ר עמותת 'לדעת', שבחן את שוק הקולנוע במחקר שביצע עבור פורום "קהלת", קובע כי מדובר בצעד חשוב וקורא ליוצרים לא לחשוש ולדווח לוועדה על התנהלות לקויה של קרנות הקולנוע. "אנשי הוועדה אינם חלק מתעשיית הקולנוע, פנייה אליה לא תגבה מחיר מהיוצרים בעתיד".

"יוצרים מפחדים להתלונן"

לדברי מאור, מאז פורסם מחקרו קיבל פניות מיוצרים רבים שהתרעמו על קרנות הקולנוע, אך סירבו לחשוף עצמם כשזה הגיע לידי הגשת תלונה. "היו שם אמירות שמבזות, משפילות, פסלו סרטים בגלל השקפות וערכים, יש אנשים שמחזיקים בהשקפת עולם דתית ואין להם מקום בעולם הזה. היוצרים מפחדים להעביר תלונות באופן שיחשוף את השם שלהם", אומר מאור. לדבריו, זאת משום שיוצרים לא יקבלו סירוב מוחלט, אלא הצעות לשיפור.

"נדיר שיוצר מקבל תשובה שלילית שהסרט לא יופק. התשובות שמתקבלות הן כרגע לא, ותגיש בפעם הבאה, ותשפר את התסריט. ככה הקרנות מחזיקות יוצרים שתלויים בהם".

הקמפיין של עמותת "זכות הציבור לדעת" לשינוי קרנות הקולנוע

מאור מסביר כי "האווירה שיש בתעשיית הקולנוע היא פחד, כי אין אלטרנטיבה. מי שרוצה ליצור קולנוע לא יעשה סרט בארץ, אלא אם הוא שאהיד, כמו רוני הורנשטיין או רויטל אומנסקי, שלא מרגישים תלויים בקרנות הקולנוע".

היוצרים עליהם מדבר מאור נדחו ע"י קרנות הקולנוע לאחר שהגישו תסריטים פרו-ישראליים. הורנשטיין נדחה ע"י קרנות הקולנוע לאחר שכתב תסריט על מבצע חיל האוויר במלחמת ששת הימים ופנה אל משרד התרבות בדרישה לתקן את העוול שנעשה לו. הלקטורית רונה סגל אמנם שיבחה את התסריט על הסיפור שכתוב בו, אך פסלה את התסריט כי הוא "מנציח את מיתוס הטייס".

התסריט שכתבה אומנסקי הוא על אחיה, שנפל במילוי תפקידו במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.  אחותו של לוחם שנפל במבצע "צוק איתן", נדחה בגלל שלא הציג את המחבלים כדמויות מורכבות.

מאור קרא ליוצרים לפנות אל הוועדה ולא לחשוש: "תפנו לוועדה, לא צריך לפחד".