מבצע מקלט "אנה פרנק" יוצא לדרך: אתמול החלה רשות האוכלוסין וההגירה לחלק למסתננים את מכתבי הגירוש מהארץ והשמאל הקיצוני בהיסטריה. "מתגבשת קבוצת נשים וגברים מכל הארץ שבשעת הצורך יארחו מבקשי מקלט בבתיהם", כך פרסמה אתמול (ג') תמר ורטה-זהבי, פעילת שמאל קיצוני התומכת במסתננים.

צילום מסך: פייסבוק
צילום מסך: פייסבוק

 

כזכור, השבוע פרסמנו כי במהלך כנס של "רבנים למען זכויות אדם" הציעה סוזן סילברמן להשיק את מה שהיא קראה לו "קמפיין מקלט אנה פרנק", ובו קראה לנוכחים לפתוח את ביתם עבור המסתננים.

כעת, נראה כי ההצעה הזו הפכה למעשית. הפוסט זכה לעשרות שיתופים, כאשר באחת התגובות פעיל שמאל קיצוני בשם גלעד ליברמן הציע "לעזור כלכלית למי שמוכן לעשות את זה". כזכור, בכנס של "רבנים למען זכויות אדם", הציע אחד הנוכחים לפתוח רשימת ספונסרים לפליטים, שתיקרא "רשימת שינדלר השנייה".

נגד גירוש המסתננים. כנס החירום של השמאל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
נגד גירוש המסתננים. כנס החירום של השמאל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ליברמן פנה למנכ"ל מרצ וחבר כנסת מטעמה מוסי רז ולגבי לסקי, חברת מועצת העיר ת"א מטעם המפלגה, בבקשה לגרום למפלגה לבצע "רישום של הפליטים המעוניינים בכך", אצל המפלגה, "תוך קבלת ייפוי כוח מהם לקבלת מידע מהמדינה על מצבם". צוקרברג הציע גם להפעיל את כוחה של המפלגה כדי לגרום לאו"ם להשתתף בכך. במענה לפניית ערוץ 20, השיב רז כי "פונים כל הזמן ואנחנו עושים כל הזמן. אתמול היה כנס ענק בכנסת".

באותו כנס שנערך בכנסת ואורגן על ידי מרצ, אמר רז למסתננים: "אני רוצה להודות למבקשי המקלט, שבאתם לכאן. אתם עושים אותנו יותר טובים, אתם עושים אותנו יותר צבעוניים. אתם תישארו כאן לא כי אנחנו מרחמים עליכם וכי זה לא יפה לגרש אתכם, אלא כי אנחנו רוצים אתכם איתנו".

סוקאץ'. "אחד הרעיונות הגרועים". צילום: פלאש 90
סוקאץ'.. צילום: פלאש 90

בתוך כך, אתמול פורסם באתר "מידה" כי הקרן לישראל חדשה צפויה לתגמל כספית את הפעילים שיפעלו למניעת הגירוש. במכתב פתוח שפרסם ביום חמישי האחרון מבהיר מנכ”ל הקרן בארה”ב, דניאל סוקאץ’, כי הקרן מגויסת להכשלת הגירוש: “ישנם ישראלים שפועלים למנוע את מימוש מדיניות הממשלה. תהיו בטוחים שהם יזכו לתמיכה מהקרן החדשה: במימון כספי ובמתן ייעוץ”.

תנועה חדשה קוראת להינשא למסתננים כדי למנוע את הגירוש

יוזמה נוספת בניסיון למנוע את גירוש המסתננים הוצעה על ידי עיתונאית "הארץ" אביה בן-דוד בעמוד פנימי של מטה המאבק "דרום תל-אביב נגד הגירוש", ובה הודיעה כי בימים אלו מוקמת תנועה חדשה שקוראת להינשא למסתננים באופן פיקטיבי: "אנו עומדים לפני גירוש של רבבות פליטים מבקשי מקלט למותם ונראה כאילו אי אפשר למנוע את זה. אך תנועה אשר מוקמת בימים אלו מציעה פתרון אשר עשוי לשנות את הסטטוס של חלק מהמגורשים או המועמדים לגירוש לנשואים על פי חוק לתושבי ישראל, מה שיקשה או אף ימנע את גירושם. אנו מבקשים מכל מי שמוכן לקחת חלק ביוזמה זו ולעזור לפליטים, לפרסם פוסט ולתייג #marryme . ביחד אולי נוכל למנוע את הפשע הבא נגד האנושות".

מי שעוד הצטרף למאבק בגירוש המסתננים הם 35 אנשי רוח, ששלחו הבוקר לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הכנסת מכתב ובו קראו "לעצור את גירושם של מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן, גברים ונשים הנושאים בגופם ובנפשם את הצלקות המחרידות מבריחתם וממחנות העינויים בסיני, ילדים שנולדו בישראל, המבקשים מאיתנו רק דבר אחד: לחיות".

בין השאר חתומים על המכתב הסופרים דויד גרוסמן, עמוס עוז, א.ב. יהושע, מאיר שלו, אתגר קרת, צרויה שלו, אורלי קסטל בלום ונעה ידלין והמחזאים עדנה מזי"א ויהושע סובול.

עמוס עוז. צילום: תומר נוויברג, פלאש 90
עמוס עוז. צילום: תומר נוויברג, פלאש 90
הפגנת פעילי זכויות אדם, שמאל ומסתננים נגד הגירוש מול בית רה"מ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הפגנת פעילי זכויות אדם, שמאל ומסתננים נגד הגירוש מול בית רה"מ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90